Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2018, 00:00

Firmy dostanú od kontrolórov druhú šancu

Ministerstvo hospodárstva predstavilo v poradí tretí podnikateľský balíček, mení aj systém kontrol.

Firmy dostanú od kontrolórov druhú šancu
Zdroj: Dreamstime

Ministerstvo hospodárstva sa rozhodlo zatočiť s jedným z hlavných postrachov podnikateľov. Včera predstavený balíček opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia totiž obsahuje viacero krokov, ktoré majú zjednodušiť a sprehľadniť kontroly.


Ako totiž uviedol šéf rezortu Peter Žiga, zistili, „že podnikatelia majú z týchto kontrol stres, pretože nevedia, čo všetko môže daný úrad kontrolovať“. Obchodná inšpekcia, úrad pre verejné zdravie či veterinárska a potravinárska správa tak majú za úlohu vypracovať akési zoznamy položiek, ktoré budú pri prípadnej návšteve kontrolovať. Vďaka tomu by mali firmy presne vedieť, na čo sa majú pripraviť a nežili by tak v neistote.


Podnikatelia zmenu vítajú, no člen predstavenstva spoločnosti KON-RAD Pavol Konštiak ho síce považuje za potrebné, ale poukázal na to, že je otázne, čo to bude znamenať v praxi. „Je to zatiaľ iba zámer, ktorý je napísaný, ale nie je z toho zrejmé, ako nám to zľahčí prácu pre budúcnosť,“ dodal.


Analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský však považuje za dôležité už iba to, že niečo také sa v balíčku objavilo. „Predkladatelia sa pokúšajú aj o filozofickú zmenu v systéme,“ vysvetlil. V rovnakej línii ide aj ďalšie opatrenie, ktoré zavádza princíp druhej šance. Ak totiž kontrola nájde nedostatky, ktoré nemajú závažný charakter, firma bude mať šancu ich napraviť, bez toho, aby dostala pokutu. Celkovo balíček obsahuje 36 rôznych opatrení a podnikateľom by mal ročne ušetriť 76 miliónov eur. Do platnosti však bude vstupovať postupne v priebehu budúceho roka.

Stavebné úrady
Inšpektorát práce už nebude zasahovať do povoľovania stavieb


Zavedie sa jednotná kategorizácia stavieb, vďaka čomu sa zjednotia prístupy stavebných úradov pri žiadostiach o zmenu v užívaní stavby


Pri žiadostiach o zmenu v užívaní stavby projektant vytvorí projektovú dokumentáciu a nahrá ju do elektronického systému, kde k nemu budú mať prístup dotknuté orgány. Nebude tak už potrebné duplicitné odovzdávanie doku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.