Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2018, 17:57

Do úradu nastúpil v ťažkých časoch. Kažimír sa preslávil zrušením rovnej dane

Minister financií potvrdil svoj záujem o post guvernéra Národnej banky Slovenska a zároveň odchod z aktívnej politiky.

Keď sa aktuálny minister financií Peter Kažimír dostal do parlamentu, možno ani nevedel, aká budúcnosť ho čaká. Začínal v roku 2006 ako tajomník na ministerstve financií. V nasledujúcom volebnom období, keď sa Smer ocitol v opozícii, sa stal podpredsedom strany a zároveň tieňovým ministrom financií. Už o dva roky však padla Radičovej vláda a Kažimír sa stal slovenským financmajstrom.

Kažimír do úradu nastúpil v ťažkých časoch, verejné financie sa totiž práve vyrovnávali s dôsledkami finančnej krízy, ktorá okrem iného spôsobila stámiliónové výpadky na daňových príjmoch. Práve tie boli dôvodom zrušenia jednotnej daňovej sadzby, ktorá bola označovaná ako lákadlo pre zahraničných podnikateľov. Sadzbu daní z príjmov z právnických osôb zvýšil z 19 na 23 percent, za čo si vyslúžil ostrú kritiku.

Druhá polovica jeho pôsobenia na ministerstve financií sa niesla v duchu ekonomického rastu. Čísla z roka na rok rástli, no ani napriek tomu sa Kažimír nevyhol kritike ekonómov. „Hlavný problém vidím v tom, že Slovensko mohlo mať už dávno prebytkový rozpočet a mohlo rýchlo znižovať verejný dlh, čo sa nedeje,“ uviedol riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Kažimír predsa len dosiahne historický míľnik – zostavil prvý vyrovnaný rozpočet, ktorý by malo Slovensko dosiahnuť budúci rok.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.