Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2018, 00:00

Štát zákonom ide zakázať exekúciu SPP

Vláda odklepla mimoriadny zákon šitý na mieru štátneho plynárenského podniku. 30 miliónov eur za Duckého zmenky tak na Cyprus zatiaľ nepôjde.

Duckého zmenky. Kauza z roku 1999, pre ktorú štátny SPP čelí 30-miliónovej exekúcii, má nové riešenie – minister hospodárstva Peter Žiga totiž na včerajšie rokovanie vlády predložil mimoriadny zákon, ktorý po schválení parlamentom zastaví proces exekúcie voči štátnym plynárňam. Iba voči nim – legislatíva sa netýka nijakej inej firmy. Ani štátnej, ani súkromnej.


„Dedič“ 30-miliónovej pohľadávky voči SPP, cyperská firma Stroden Management, teda po novom na základe slovenského zákona jednoducho nebude môcť plynárne exekvovať. Suma v exekúcii bude zatiaľ zmrazená na účte, „pretože keď cyperská schránka začne exekvovať SPP, tie peniaze už nikdy neuvidíme“, zdôraznil minister Žiga. Štátni plynári takúto ochranu zákonom vítajú – s tým, že to považujú za spôsob, ako brániť svoje záujmy pred možným zneužívaním inštitútu zmenky.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.