Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2018, 19:00

Budeme rásť dvakrát rýchlejšie ako priemer Európy. V jednej oblasti však máme veľké rezervy, tvrdí expertka

  • O európskom pohľade na fiškálnu politiku sme sa v HNtelevízii rozprávali s Líviou Vašákovou, vedúcou ekonomických analýz zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
  • Aký bude výhľad európskej ekonomiky v budúcom roku?
  • Prikázal nám Brusel šetriť viac?
  • Odpovede sa dozviete vo videu.

O aktuálnej ekonomickej situácii a európskom pohľade na fiškálnu politiku sme sa rozprávali v štúdiu HNtelevízie s  Líviou Vašákovou, vedúcou ekonomických analýz zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Momentálne žijeme v dobrých ekonomických časoch. Domáca spotreba a investície sú hlavnými ťahúňmi hospodárstva, približuje situáciu ekonomická expertka. 

Pomaly sa však dostávame do fázy pomalšieho rastu, ktoré je spôsobené aj globálnou neistotou v obchodných vzťahoch. V niektorých ekonomikách dochádza k prehrievaniu, čo sa prejavuje nedostatkom pracovnej sily.

"Ako príklad môžem uviesť Nemecko a Česko, ktoré má problém zohnať pracovníkov, čo sa môže odzrkadliť v miere rastu do budúcna," vysvetľuje Vašáková. 

Analytička ďalej predpokladá, že Slovensko bude rásť dvojnásobne ako priemer Európskej únie. Dosiahneme tretí najvyšší rast v EÚ. Do roku 2020 však aj slovenskú ekonomiku čaká spomalenie.   

Priaznivé ekonomické prostredie sa premieta aj do deficitov a dlhov, ktoré sa zmenšujú. „V štrukturálnom deficite nevidíme veľké zlepšenie,“ povedala Vašáková.

Slovensko má rezervy vrámci približovania sa k strednedlhodobému rozpočtovému cieľu, ktorým je 0,5 percenta hrubého domáceho produktu, dodáva Vašáková. 

Viac sa dozviete vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.