Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 00:00

Úroky na hypotékach zostúpili na minimum

Ostrý konkurenčný boj stlačil ceny hypoték a priemerná úroková sadzba dosiahla úroveň 1,35 percenta.

Úroky na hypotékach zostúpili na minimum
Zdroj: archív

Ceny bytov a domov vo väčšine regiónov Slovenska síce rastú, no úvery na bývanie sú v súčasnosti najdostupnejšie v histórii Slovenska. Úrokové sadzby na hypotekárne úvery a úvery na nehnuteľnosti sa totiž podľa údajov Národnej banky Slovenska v októbri opäť znížili. Priemerná sadzba na hypotékach mierne klesla zo septembrovej úrovne 1,36 percenta na októbrových 1,35 percenta. „Úročenie hypotekárnych úverov pokleslo na historické minimum,“ uviedol analytik odboru ekonomických a menových analýz NBS Ján Beka. Upozorňuje však aj na to, že bežný žiadateľ o úver si to ani nemusí všimnúť. „Bavíme sa nie o desatinových posunoch, ale skôr o stotinových. Patrime však medzi krajiny s najlacnejšími hypotékami v eurozóne a klesajúci trend pretrváva,“ vysvetľuje Beka.

Úrokové sadzby v slovenských komerčných bankách odzrkadľujú tento vývoj, keďže na hypotekárnom trhu panuje ostrý konkurenčný boj a hlavná úroková sadzba Európskej centrálnej banky sa v súčasnosti stále nachádza na nulovej úrovni.


Boj o klienta
Odborníci na financie sa zhodujú, že za extrémne znižovanie sadzieb nových úverov môže predovšetkým trhová konkurencia. „Pokles však nie je reálne udržať, pretože predpokladané kroky Európskej centrálnej banky v podobe ukončenie skupovania dlhopisov vedú k postupnému zvyšovaniu sadzieb,“ tvrdí bankový analytik Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity. Banky sa podľa neho môžu na zvyšovanie sadzieb začať pripravovať oveľa skôr.

„Neevidujeme v poslednom období znižovanie základných sadzieb zo strany

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.