Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 00:00

Mincami z Kremnice sa platí aj v Guatemale či Srí Lanke

Kremnická mincovňa od roku 2014 tlačí aj kolky a nebráni sa ani zrušeniu najmenších centových mincí.

Mincovňa vznikla v Kremnici ešte v roku 1328, tento rok teda oslavovala okrúhle jubileum. Funguje takmer sedem storočí, čo ju jednoznačne radí na pozíciu najstaršieho podniku u nás. Viac pre HN o podnikových výsledkoch a víziách do budúcnosti porozprával jeho obchodný námestník Ľuboš Kupec.

Rok 2018 sa chýli ku koncu. Ako by ste ho zhodnotili?
Ak by som sa naň pozrel z hľadiska razby obehových mincí, ktoré tvoria základ našej výroby, tak je oproti minulému výrazne lepší. Blížime sa a aj by sme mali dosiahnuť hranicu 900 miliónov vyrobených mincí, pričom posledné štyri roky to bolo vždy len o niečo viac ako 500 miliónov mincí. A to nás výrazne zabrzdila národná banka Srí Lanky, ktorá nás požiadala, aby sme im na pol roka pozastavili dodávky mincí.

Ktoré krajiny okrem našej a Srí Lanky platia mincami z Kremnice?
Nedá sa povedať, že by to boli každý rok tie isté krajiny. Zúčastňujeme sa totiž na medzinárodných tendroch na obehové mince. V posledných rokoch sme najúspešnej

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.