Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 10:06 Aktualizované dňa 03.12.2018 o 11:06

Plynu máme dosť. Konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom nás neohrozí, vyhlásil Pellegrini

Premiér a minister hospodárstva rokovali s predstaviteľmi plynárenských spoločností o pripravenosti na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu.

Minister hospodárstva Peter Žiga a premiér Peter Pellegrini
Zdroj: HNtelevízia

S eskaláciou napätia medzi Ukrajinou a Ruskom rastú aj obavy z toho, že sa zopakuje plynová kríza z pred desiatich rokov. Rusko vtedy obmedzilo dodávky a doplatila na to nielen Ukrajina ale aj my. Aj preto sa dnes minister hospodárstva Peter Žiga spolu s premiérom Petrom Pellegrini stretol s predstaviteľmi plynárneských spoločností.

Pellegrini priznal, že sa pravidelného stretnutia zúčastnil najmä pre eskalujúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. "Môžem skonštatovať a informovať, že Slovensko je veľmi dobre pripravené a je pripravené lepšie ako bolo v situácii v roku 2009 a pri následných výkyvoch v dodávkach plynu, ktoré prišli v ďalších rokoch," vyhlásil premiér.

Ako však upozornil Pellegrini Slovensko je dnes pripravené podstatne lepšie ako v roku 2009. "Slovenská republika, bez ohľadu na to aká situácia zo strany Ruskej federácie nastane, dokonca aj v prípade úplného uzavretia, je plne pripravená na to, aby zvládla nasledujúcu zimnú sezónu. Vieme pokryť spotrebu tak firiem ako aj domácností," uistil.

Na rozdiel od minulosti existuje totiž dnes možnosť reverzného toku, vďaka čomu môže potrubiami, ktorými normálne prúdi plyn z východu, prúdiť aj zo západu.  Zatiaľ však dodávky z Ruska fungujú v normálnom režime.

Okrem možnosti alternatívnych dodávok máme k dispozícii aj rezervy zásobníkoch. "Vieme zásobovať Slovensko sto dni bez akýchkoľvek obmedzení," uviedol minister hospodárstva Peter Žiga. Vďaka tomu by sme vydržali do polovice marca, kedy už teploty stúpajú a potreba plynu nie je taká nevyhnutná ako začiatkom roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.