Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 18:30

Dankov odvod môže spôsobiť, že o pár rokov budeme reťazcom vracať stovky miliónov, varuje odborník

  • O osobitnom odvode pre reťazce sme sa v HNtelevízii rozprávali s partnerom advokátskej kancelárie Taylor Wessing Andrejom Leontievom.
  • Prečo je podľa neho odvod protiústavný?
  • A podarí sa ho podľa neho na Slovensku presadiť?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Osobitný 2,5-percentný odvod pre obchodné reťazce presadzovaný SNS a jej predsedom Andrejom Dankom je v rozpore s ústavou. V štúdiu HNtelevízie to vyhlásil partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Andrej Leontiev.

"Nie je dostatočne odôvodnený cieľ, že ho nemožno inak dosiahnuť, len týmto odvodom. Ten spôsob, ako ten zákon je prijímaný, je podľa nás v rozpore s demokratickými princípmi, tým, že je to návrh poslancov, ktorým sa obišlo celé medzirezortné pripomienkové konanie. Takto vážna téma si zaslúži, aby legislatívny proces prebehol kompletne," vyhlásil Leontiev.

​Porušuje podľa neho dva ústavné princípy: "Ústavný rozpor vidíme hlavne s tým procesom, ako je tá daň definovaná a potom ako selektívne sa má uplatňovať na niektorých podnikateľoch."

Pripomenul, že v Poľsku ani v Maďarsku podobný odvod neprešiel. Na základe čoho si Leontiev myslí, že ani Slovensku sa nepodarí obísť európske právo.

"V momente, keď zákonom zavedieme tento odvod, je to vlastne dva a pol percentný odvod z obratu, ani nie zo zisku, ale z obratu, tak tie reťazce budú musieť začať tieto peniaze platiť a v prípade, ak sa ukáže, že tá legislatíva bola protiústavná, tak budú mať nárok na vrátenie týchto peňazí. Takže ja si viem predstaviť scenár, že dva, tri, štyri roky budeme vyberať tých 120 miliónov ročne, no a za štyri roky ich budeme musieť tým reťazcom vrátiť," vyhlásil Leontiev.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.