Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 00:00

Zásoby plynu Slovensku vydržia zhruba sto dní

Zásob máme trikrát viac, ako vyžaduje zákon, firmy by sa zrejme obmedzeniam nevyhli.

Zásoby plynu Slovensku vydržia zhruba sto dní
Zdroj: HN

Šiesteho januára 2009 sa Slovensko zobudilo do studeného rána a priemerná teplota v Košiciach dosiahla mínus desať stupňov. Radiátory tak išli naplno a spotreba plynu stúpala. V ten istý deň však Rusko jeho dodávku na Slovensko zastavilo a kohútiky zostali zatvorené aj počas ďalších dvoch týždňov. Medzi Moskvou a Ukrajinou totiž vládlo napätie, a keďže sa nedohodli na cenách, Rusko odpojilo od plynu celú Európu. Napätie medzi východnými susedmi opäť eskaluje a s ním aj obavy z ďalšej plynovej krízy. Premiér Peter Pellegrini však uistil, že podobnú krízu by tentoraz Slovensko zvládlo bez problémov.


Ukrajina sa dá obísť
Pred dekádou si situácia vyžadovala obmedziť spotrebu pre veľké firmy na minimum, žili sme totiž iba zo zásob, ktoré nám mali vystačiť na desať dní. Nakoniec sa konflikt vyriešil a dodávky boli obnovené, naplno sa však obnažila nepripravenosť európskych krajín. Okrem iných prijatých opatrení sa odvtedy vláda každoročne v zime stretáva s plynármi, aby vyhodnotili situáciu a riziká, ktoré hrozia. Podobná porada sa udiala aj včera a Pellegrini po nej vyhlásil, že „Slovenská republika je plne pripravená na to, aby zvládla nasledujúcu zimnú sezónu. Vieme pokryť spotrebu tak firie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.