Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 00:00

Banky môžu prísť o stovky miliónov eur

Medziročný rast úverov v sektore komerčných nehnuteľností po útlme v druhej polovici roku 2017 a na začiatku roku 2018 zrýchlil svoje tempo na úroveň 6,5 percenta.

Banky môžu prísť o stovky miliónov eur
Zdroj: TASR

Slovenská ekonomika naďalej rastie a na budúci rok by sa jej nemali dotknúť ani výkyvy na svetových trhoch. Národná banka Slovenska však i napriek tomu hovorí o rizikách, ktoré ohrozujú finančnú stabilitu našej krajiny. Radí sem neúmerný rast úverov, obchodné modely bánk, makroekonomické nerovnováhy, ale tiež čoraz vyššiu zadlženosť domácností, ktorú NBS označila za najväčšie riziko finančnej stability.


Hrozí strata až 400 miliónov
Na konci septembra 2018 tvorili úvery poskytnuté podnikom zo sektora stavebníctva a v oblasti nehnuteľností takmer štvrtinu všetkých úverov poskytnutých nefinančným spoločnostiam, čím patríme v rámci Európskej únii k priemeru. Úvery na komerčné nehnuteľnosti, ktorých hodnota sa za tento rok vyšplhala na štyri miliardy eur, tak majú pre stabilitu bankového sektora veľký význam. Problém môže nastať v prípade, že by sa zopakoval nárast zlyhaných úverov v tomto segmente, ktorého svedkami sme boli v rokoch 2009 až 2011. Úvery s nesch

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.