Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 09:55 Aktualizované dňa 04.12.2018 o 10:59

Jahnátek ohlásil zvyšovanie cien energií, niektorí si priplatia desiatky eur

Predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek informoval o cenách energií na budúci rok.

Jahnátek ohlásil zvyšovanie cien energií, niektorí si priplatia desiatky eur
Zdroj: Peter Mayer

Koncová cena elektriny pre domácnosti sa od 1. januára 2019 medziročne zvýši v priemere o 5,66 percent. Cena plynu pre domácnosti stúpne priemerne o 5,67 percent, cena tepla vzrastie o 4,70 percent.

Vodné a stočné sa zvýši priemerne o 1,70 percent. Informoval o tom v utorok predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek.

Pri rodinných domoch sa náklady zvýšia aj o desiatky eur ročne.

"Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa, vzhľadom k mimoriadnemu medziročnému nárastu cien komodít na burzách, a to u elektriny o 27,44 percent, plynu o 24,18 percent a emisných povoleniek o 222 percent, podarilo zabezpečiť pre slovenské domácnosti a malých podnikateľov na rok 2019 optimálne a spravodlivé ceny energií. Platí, že keby úrad napríklad v plnej miere zohľadnil návrhy od dodávateľov elektriny, cena elektriny by pre slovenské domácnosti stúpla o 13,86 percent," oznámil šéf ÚRSO.

Domácnosti s vyššou spotrebou si priplatia za elektrinu dve eurá mesačne

Jahnátek zdôraznil, že regulačný úrad pri zohľadnení oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu určil, že pre slovenské domácnosti sa od 1. januára 2019 zvýši koncová cena elektriny priemerne o 5,66 percent.

Napríklad odberateľom elektriny v sadzbe DD1, čo sú malé byty s typickou spotrebou do 1000 kilowatthodín (kWh), sa tak v roku 2019 zvýšia priemerné náklady v rámci celej SR približne o 0,70 eura mesačne. V sadzbe DD2, čo sú domácnosti s vyššou spotrebou, okolo 2300 kWh, bude priemerný nárast ceny v rámci celého Slovenska asi dve eurá mesačne.

Pri plyne ide podľa Jahnátkových slov o celoslovenský priemerný nárast ceny pre domácnosti o 5,67 percent. Napríklad v tarife D2, čo je charakter odberu plynu na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14.000 kWh, si domácnosť priplatí približne 0,90 eura mesačne.

Cena za dodávku tepla pre domácnosti sa podľa predsedu ÚRSO zvýši priemerne o 4,70 percent, čo znamená, že náklady domácností tak budú v roku 2019 vyššie v priemere o 1,85 eura za mesiac.

Zvýši sa aj vodné a stočné

Jahnátek dodal, že cena vodného a stočného sa zvýši priemerne o 1,70 percent, čo pre priemernú trojčlennú rodinu znamená nárast výdavkov asi o 0,30 eura mesačne.

Doplnil, že tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) pre rok 2019 klesne z hodnoty 26,9880 eura / megawatthodinu (MWh) na hodnotu 25,9880 eura/MWh. Pokles je podľa Jahnátka spôsobený poklesom tarify pre obnoviteľné zdroje energie (OZE) a kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET) z dôvodu rastu ceny elektriny, teda klesá náklad na doplatok.

Výška podpory výroby elektriny z domáceho uhlia sa podľa šéfa regulačného úradu od 1. januára 2019 nemení. "Zostáva v platnosti posledné rozhodnutie úradu z 1. septembra 2018 s platnosťou do 31. decembra 2021," podčiarkol Jahnátek.

Predseda ÚRSO zdôraznil, že v cenovom rozhodnutí úrad nestanovuje dodávateľom elektriny, plynu, tepla či vody pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť. Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však podľa neho môžu okamžite ponúknuť slovenským domácnostiam všetci dodávatelia energií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.