Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 11:54

Majetok v plynárenstve má mať čiastočnú exekučnú imunitu, navrhuje rezort hospodárstva

Zákon posunuli poslanci do druhého čítania.

Majetok v plynárenstve má mať čiastočnú exekučnú imunitu, navrhuje rezort hospodárstva
Zdroj: Archív HN

Majetok v plynárenstve má mať čiastočnú exekučnú imunitu. Navrhuje to Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v zákone o ochrane majetku v plynárenstve, ktorý v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

Parlament rokuje o právnej norme v skrátenom legislatívnom konaní. Ministerstvo hospodárstva odôvodňuje skrátené konanie k návrhu hrozbou značných hospodárskych škôd.

"Dôvodom je potreba okamžitej reakcie zo strany štátu vo forme zákona poskytujúceho čiastočnú exekučnú imunitu majetku v plynárenstve, ktorý slúži na plnenie úloh dodávky plynu tomu subjektu, ktorý je dodávateľom plynu, je súčasne dodávateľom poslednej inštancie a nakoniec je v 100-percentnom vlastníctve štátu. Pôjde ale iba o čiastočnú exekučnú imunitu na majetok tvoriaci majetkové účasti takéhoto subjektu," zdôvodnil rezort hospodárstva.

Súčasne navrhuje doplnenie Civilného sporového poriadku o stanovenie odkladu vykonateľnosti dovolania, ak bolo podané proti rozhodnutiu v konaní, v ktorom sa uplatňoval nárok zo zmenky, a to aj na konania začaté podľa pôvodnej úpravy v Občianskom súdnom poriadku.

To, že MH SR pripravuje zákon na ochranu záujmov štátu v plynárenstve, oznámil v pondelok 26. novembra šéf MH SR Peter Žiga (Smer-SD) v súvislosti s minulotýždňovým rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, na základe ktorého vo veci tzv. Duckého zmeniek má spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) schránkovej cyperskej firme vyplatiť 30 miliónov eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.