Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 16:23

Slovensko sa môže stať významným hráčom v celosvetovom rozšírení umelej inteligencie

Príchod výskumno-vývojového centra Tachyum na Slovensko by mohol znamenať návrat talentov domov a prilákanie špičkových expertov z celého sveta.

Slovensko sa môže stať významným hráčom v celosvetovom rozšírení umelej inteligencie
Zdroj: Pixabay

Spoločnosť Tachyum s dcérskymi spoločnosťami v americkom San Jose a v Bratislave, ktorú založil hardvérový architekt a vynálezca Radoslav Danilák, nedávno dosiahla míľnik vo vývoji nového čipu pre datacentrá, tzv. Engineering Proof. Ten potvrdzuje, že čip je možné v praxi vyrobiť. Na trh má prísť v roku 2020.

Ako uviedol v utorok na stretnutí s novinármi Danilák, vysokovýkonný 64-bitový čip Prodigy s nízkou energetickou spotrebou, odpovedá na globálne výzvy a výkonnostné plató procesorov.

Rast výkonu procesorov a ich rýchlosti v poslednom desaťročí stagnuje, aj keď je prepínacia rýchlosť tranzistorov na vzostupe. Architektúra čipu Prodigy má riešiť túto slepú uličku vďaka využitiu základných fyzických limitov zariadenia.

Druhou výzvou bola skutočnosť, že dátové centrá už dnes spotrebujú viac ako 2 percentá energie planéty, pričom ich spotreba sa zdvojnásobuje každých päť rokov.

Prodigy čip na túto výzvu odpovedá 10-násobne nižšou spotrebou elektrickej energie a 4-krát nižšími celkovými nákladmi na obstaranie a prevádzku.

V tandeme s centrom pre hardvérový vývoj v Kalifornii bude slovenská pobočka viesť softvérový vývoj, ktorý má potenciál znásobiť ekonomický prínos čipu Prodigy pre Európsku úniu a globálne trhy.

Podľa Márie Bielikovej, dekanky Fakulty informácií a informačných technológií STU v Bratislave, pracuje dnes veľa talentovaných Slovákov z oblasti technológií v zahraničí. Príchod výskumno-vývojového centra Tachyum na Slovensko by mohol podľa nej vyvolať opačný efekt – návrat talentov domov a prilákanie špičkových expertov z celého sveta.

"Osobne projektu Tachyum verím. Výskumné centrum tohto typu by nám pomohlo vytvoriť Centrum excelentnosti, okolo ktorého by vznikol silný ekosystém riešení, založených na umelej inteligencii. To by zásadne posunulo akademický sektor, zintenzívnilo technologický výskum a vývoj a prinieslo príležitosť pre šikovných ľudí," zhodnotila dekanka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.