Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 00:00

Žiaden azbest v Slnečniciach nemelieme, tento projekt pohltil už 350 miliónov

  • Je to projekt, ktorý už pohltil 350 miliónov eur a vytvorí viac ako 10-tisíc bytových jednotiek.
  • Neohrozili by sme ho, tvrdí v rozhovore pre HN výkonný riaditeľ spoločnosti Cresco Group Ján Krnáč.
Žiaden azbest v Slnečniciach nemelieme, tento projekt pohltil už 350 miliónov
Zdroj: Peter Mayer

Istý aktivista označil váš projekt Slnečnice za škodlivý pre životné prostredie. Podľa jeho meraní je vraj v ovzduší prekročené množstvo azbestu. Ako to vidíte vy?
Túto správu považujem za vymyslený hoax. Dotyčný nám do dnešného dňa nepredložil žiadne spomínané merania. Pri tejto téme je však asi potrebné vrátiť sa na začiatok. Územie umelého kopca je v územnom pláne mesta regulované ako rozvojové územie čiastočne využiteľné na bytovú a čiastočne na komerčnú výstavbu. Mesto teda počítalo s tým, že raz sa táto navážka musí zlikvidovať. Tento umelý kopec vznikol v sedemdesiatych rokoch pri výstavbe petržalského sídliska, a teda drvivú väčšinu jeho obsahu tvorí zemina a stavebný odpad. Ten sa dá dnes s pomocou dostupnej technológie pomerne jednoducho, nie však lacno, opäť zrecyklovať. Takto vyseparovaný materiál sa dá opäť použiť ako stavebný materiál.


Hovoríte, že sa to dá. Robíte to tak?
Áno, to sa dnes deje. Namiesto toho, aby sme kopec len presunuli na iné miesto, kde bude tvoriť opäť záťaž, jeho väčšina sa zužitkuje. Toto je moderné, ekologické nakladanie s odpadovým materiálom. Samozrejme, na tento proces máme všetky platné povolenia a postupujeme v súlade so zákonom, pričom likvidáciu vykonávajú odborne spôsobilé firmy. Čo sa týka možného výskytu nebezpečných látok, vzhľadom na veľkosť navážky to je možné, avšak na ich likvidáciu je v projekte presne stanovený postup, ako s nimi naložiť. Do dnešného dňa, keď máme zrecyklovanú už takmer tretinu z 800-tisíc štvorcových metrov navážky, sa tam objavilo niekoľko azbestových rúr, ktoré špecializovaná firma zlikvidovala. Akékoľvek fámy o tom, že by sa pri tom dostalo niečo do ovzdušia vylučujem, aj to, že by sa tam drvil azbest alebo niečo podobne toxické.


Prečo tam teda bol azbest?
Konkrétne išlo o niekoľko azbestových rúr. Azbest sa pred rokom 1989 používal ako štandardný stavebný materiál. Až v ďalších rokoch sa zistili všetky riziká, ktoré tento materiál sprevádzajú.


V niektorých článkoch sa hovorilo o drvení azbestu. Mohla spoločnosť, ktorá sa týmto zaoberá, použiť aj takýto spôsob odstránenia?
Určite nie. Toto nie je postup, ktorý sa používa. Tento proces zahŕňa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.