Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 00:00

Minimálna trvanlivosť nie je zbytočný pojem

Zjednotenie pojmov o spotrebe na výrobkoch malo zabrániť plytvaniu potravinami. Výsledný efekt by bol však opačný.

Minimálna trvanlivosť nie je zbytočný pojem
Zdroj: Reuters

Zmätení zákazníci v obchodoch často hľadia na obal produktu a premýšľajú, ktorým dátumom sa majú riadiť pri kúpe. Každý výrobok je totiž označený dvoma pojmami a dátumami. Niektorí pri nakupovaní dbajú najmä na dátum minimálnej trvanlivosti, ďalší zase berú do úvahy dátum „spotrebujte do“. Problémom je, že iba malá časť spotrebiteľov pozná rozdiel medzi pojmami, a preto často dochádza k situáciám, keď potraviny vyhadzujú v mylnej domnienke, že by pre nich mohli predstavovať zdravotné riziko. S riešením sa snažia prísť enviro- aj agrorezort. Zatiaľ sa však zdá, že formulácie, ktoré sú súčasťou stratégií na nasledujúce roky a ktoré sa týkajú tejto problematiky, sú skôr na škodu než na úžitok.

Nie je potravina ako potravina
Slovensko by podľa dvoch stratégií z dielne ministerstva pôdohospodárstva a ministerstva životného prostredia malo do roku 2021 odstrániť označenie potravín „minimálna trvanlivosť do“ a zaviesť jednotne iba „spotrebujte do“. Diskusie na túto tému sa začali už približne pred piatimi rokmi, no ani vtedy sa zainteresované strany nedokázali zhodnúť na najefektívnejšom riešení.

Obchodníci chceli totiž označovanie potravín zjednodušiť, no výrobcovia a kompetentné orgány vnímali aj sprievodné riziká. Teraz sa na ich stranu pridali už aj obchodníci, ktorí si myslia, že zjednotenie pojmov by so sebou prinieslo viacero komplikácií. „Ide o jednu zo základných informácií pre všetkých účastníkov potravinového r

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.