Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 11:15 Aktualizované dňa 05.12.2018 o 11:50

Parlament schválil historický rozpočet

Rozpočet prvýkrát v histórii samostatného Slovenska sľubuje nulový deficit.

Rozpočet na budúci rok, ktorý dnes schválil parlament, je výnimočný. Za nový rozpočet hlasovalo 79 z celkového počtu 142 prítomných poslancov. 63 zákonodarcov bolo proti. 

Prvýkrát v histórii samostatného Slovenska totiž sľubuje nulový deficit. Pôvodne sa tak malo stať až v roku 2020, a budúci rok mal byť schodok ešte vo výške 0,1 percenta.

Zdroj: Youtube

​Európska komisia však upozornila, že existuje riziko výraznej odchýlky od požadovaných hodnôt. Aj keď to verejne vládni predstavitelia nepovedali, práve to môže byť dôvodom toho, že na poslednú chvíľu čísla upravili a nominálny deficit má byť nakoniec nulový.

„Hodnotím to, samozrejme, pozitívne, stalo sa tak po diskusii s Európskou komisiou, takže oni určite prispeli k tomu, že to tak je,“ uviedol na margo zmeny predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko.

Podľa Radovana Ďuranu z INESS je ale to, ako bol rozpočet na poslednú chvíľu upravený , výsmechom. „Žiadne reálne užitočné opatrenie, úspora nevznikne, vláda sa bude spoliehať, že výber daní bude o trošku vyšší a plánované výdavky sa nakoniec aj tak uskutočnia,“ skonštatoval.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.