Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 16:35 Aktualizované dňa 05.12.2018 o 17:09

"Pohár trpezlivosti na stavbe tunela Višňové pretiekol." Pellegrini hrozí rozviazaním zmluvy

Aktuálne stavba mešká minimálne dva roky a podľa ministra dopravy Érseka sa toto oneskorenie ešte prehlbuje.

Pohár trpezlivosti pretiekol už aj premiérovi. Peter Pellegrini spoločne s ministrom dopravy Árpádom Érsekom dnes navštívili stavbu tunela Višňové, aby skontrolovali priebeh prác.

Po kontrolnom dni premiér pohrozil zhotoviteľom úseku diaľnice, že ak budú práce pokračovať aktuálnym tempom, diaľničiari s nimi rozviažu zmluvu.

Na D1 pri Žiline pracuje slovensko-talianske konzorcium firiem Dúha a Salini Impegrilo.

Rozviazanie zmluvy so zhotoviteľom diaľnice by bolo bezprecedentným krokom. Na nevyhovujúce tempo prác na diaľnici však Árpád Érsek dlhodobo upozorňoval a stavbárom sa v lete dokonca aj vyhrážal. Dnes sa na stavbu vybral náhle a s premiérom si ju pozrel z vrtuľníka.

"Prišli sme bez oficiálneho ohlásenia týždeň dopredu, pretože sme chceli vidieť skutočný stav na stavbe. Mali sme možnosť z vrtuľníka vzhliadnuť aj väčší úsek cesty, ktorá má viesť k tunelu. Musím povedať, že počas rokovania som vyjadril veľkú nespokojnosť s priebehom celej stavby. Stavba je vo veľkom omeškaní. Už dnes vieme, že nebudú plnené míľniky, ktoré vyplývajú zo zmluvy," povedal Pellegrini.

Pripomenul, že ide o jednu z najdôležitejších stavieb diaľničného systému. "Je to stavba, na ktorú čaká naozaj pol Slovenska, ktoré denno-denne migruje a musí používať obchádzkové trasy. Len vďaka tomu, že dodávateľ vyhral a nie je schopný stavbu odovzdať načas. Toto nemienime na Slovensku tolerovať. Slovenská republika je dobrý zákazník, vždy si za všetko vedela zaplatiť. Ale očakávam, že sa rovnako dodávatelia budú aj slušne k Slovenskej republike správať. A ak sa k niečomu vo svojich zmluvách zaviažu, tak to majú aj plniť. A keď nie, tak sa s nimi budeme musieť rozlúčiť. Buď po dobrom, alebo po zlom," zdôraznil premiér.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.