Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 00:00

Odhadli sme riziká vo výške pol miliardy eur

Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko v rozhovore pre HN upozornil aj na riziká toho, že vyrovnané hospodárenie nedosiahneme ani v roku 2019.

Ivan Šramko
Zdroj: HNtelevízia

Verejné financie by na budúci rok mali byť vyrovnané, aj keď sa to pôvodne neplánovalo. Prečo bola zmena deficitu potrebná?
Nepoznám detaily. Ale viem, že Európska únia mala iný odhad štrukturálneho deficitu. Ministerstvo financií povedalo, že bude 0,6, ale Únia, že bude 0,8. To znamená, že by sme nemali splnený strednodobý rozpočtový cieľ. Ak sme deklarovali záujem splniť strednodobý cieľ, tak štrukturálny deficit musel byť nižší o 0,1 percenta. A druhý komentár Európskej komisie sa týkal plnenia výdavkového pravidla. Tam bolo riziko výraznej odchýlky, a preto bolo potrebné urobiť takúto úpravu.


Ako hodnotíte to, že sa táto zmena udiala na poslednú chvíľu?
Neviem, či sa dá povedať, že na poslednú chvíľu. Slovensko predložilo Komisii svoj návrh, ona povedala, že štrukturálne saldo vidí vyššie ako Slovensko, na to bolo treba zareagovať. Čiže všetko sa udialo v štandardných termínoch.


Aké sú riziká tohto rozpočtu? Aké veľké je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.