Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 00:00

Kažimír v posledom rozpočte: päť miliárd ide do zdravia

Parlament schváli rozpočet na budúci rok. Do zdravotníctva poputuje historicky najviac peňazí.

Kažimír v posledom rozpočte: päť miliárd ide do zdravia
Zdroj: TASR

Magická nula sa konečne stala realitou. Po rokoch sľubov včera parlament schválil rozpočet na budúci rok, ktorý počíta s nulovým schodkom. Verejné výdavky tak prvýkrát neprekročia príjmy, čo otvára cestu rýchlejšiemu znižovaniu dlhu a zvyšuje našu odolnosť v prípade krízy.


Spolu s vyrovnaným hospodárením poslanci schválili aj rekordnú výšku prostriedkov pre oblasť zdravotníctva. Práve to je totiž dlhodobo podfinancované. Nízke platy spôsobujú nedostatok personálu a nemocničné zariadenia roky čakajú na rekonštrukciu. O stave tohto sektora hovorí aj to, že nám patria v počte odvrátiteľných úmrtí v rámci krajín OECD posledné priečky.

Aj preto sa vláda rozhodla do tejto oblasti naliať zvýšené množstvo peňazí a celkovo tak na zdravotníctvo pôjde v budúcom roku 5,2 miliardy eur – o 300 miliónov viac ako v tomto roku a najviac v histórii Slovenska.


Ich súčasťou je aj sto miliónov na opravu nemocníc. Šéfka rezortu Andrea Kalavská tvrdí, že týmto spôsobom sa snažia „dohnať investičný dlh, ktorý bol v slovenských nemocniciach“.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.