Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 10:41

Akciové trhy v reakcii na zatknutie finančnej šéfky Huawei oslabujú

Zatknutie Meng Wan-čou by mohlo otriasť veľmi krehkými vzťahy medzi USA a Čínou.

Akciové trhy v reakcii na zatknutie finančnej šéfky Huawei oslabujú
Zdroj: TASR/AP

Akciové trhy v Ázii a v Európe dnes zamierili prudko dole, reagujú tak na správu o zatknutí finančnej riaditeľky čínskej spoločnosti Huawei. Meng Wan-čou bola zatknutá v Kanade a čelí vydaniu do Spojených štátov, ktoré ju vinia z porušovania sankcií. Prípad podľa analytikov podkopáva nádej na zmiernenie napätia v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou.

Paneurópsky akciový index STOXX 600 krátko po začatí dnešného obchodovania vykazoval pokles o 1,7 percenta na 348,3 bodu. Pod tlak sa dostali napríklad akcie technologických a automobilových spoločností zameraných na export, poznamenala agentúra Reuters.

Čínsky akciový trh stiahol nadol najmä výrazný prepad technologických podnikov. Index šanghajskej burzy Shanghai Composite uzavrel dnešné obchodovanie so stratou 1,68 percenta na 2605,18 bodu.

Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 klesol o 1,91 percenta na 21 501,62 bodu. To predstavuje jeho najnižšiu záverečnú úroveň od konca októbra.

Výrazný prepad utrpeli akcie technologického konglomerátu SoftBank. Tento podnik okrem správy o zatknutí finančnej šéfky Huawei zasiahol taktiež čiastočný výpadok jeho služieb pre mobilné telefóny.

"Zatknutie (finančné šéfky Huawei) by mohlo otriasť veľmi krehkými vzťahy medzi USA a Čínou, čo posilní obavy ohľadom globálneho obchodu a rastu," uviedol analytik Jasper Lawler zo spoločnosti London Capital Group.

Správa o zatknutí sa objavila len niekoľko dní po uzavretí 90-dňového obchodného prímeria medzi USA a Čínou, počas ktorého sa budú krajiny snažiť vyjednať obchodnú dohodu a nebudú zavádzať nové clá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.