Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 11:47 Aktualizované dňa 06.12.2018 o 19:39

Kažimír je bližšie k novej funkcii, poslanci schválili jeho nomináciu na post guvernéra NBS

Nového guvernéra do funkcie vymenúva prezident.

Kažimír je bližšie k novej funkcii, poslanci schválili jeho nomináciu na post guvernéra NBS
Zdroj: TASR

Minister financií Peter Kažimír sa dnes priblížil k novej funkcii. Poslanci v tajnom hlasovaní súhlasili s jeho nomináciou na post guvernéra Národnej banky Slovenska. Za Kažimíra hlasovalo 86 zo 138 prítomných poslancov. 

Nového guvernéra následne do funkcie vymenúva prezident.

"Ďakujem za mikulášsky darček"

„Chcem začať tým, že nie sme na konci, teraz bude loptička na strane prezidenta, treba si uvedomiť, že je to viac stupňový proces a v každom prípade mám veľkú radosť z výsledku hlasovania v NR SR zo 138 prítomných hlasovalo 86 za v tajnom hlasovaní. Ďakujem pánom poslancom za dôveru aj za mikulášsky darček,"  uviedol Kažimír v reakcii na hlasovanie. 

Počet hlasov hovorí podľa ministra o tom, že sa mu podarilo získať dôveru aj niekoľkých opozičných poslancov. "Z tohto pohľadu to vnímam ako potvrdenie toho, že tých posledných 7 rokov v pozícii ministra, ktorý dennodenne každý mesiac, každý týždeň bol v kontakte aj s opozíciou aj s koalíciou, že to malo význam. Vnímam aj to včerajšie hlasovanie o vyrovnanom rozpočte na najbližšie tri roky ako súvisiace s týmto výsledkom,“ dodal šéf rezortu financií.

Parlament schválil aj Hudáka

Na post viceguvernéra parlament schválil Jozefa Hudáka, ktorý získal 72 zo 136 platných hlasov. 

Banková rada NBS má šesť členov. Tvoria ju guvernér, dvaja viceguvernéri a traja ďalší členovia. V súčasnosti nie je obsadené jedno miesto viceguvernéra. Nového viceguvernéra tiež do funkcie vymenúva prezident. 

Opozícia nomináciu Hudáka kritizovala. Nie je podľa nej politicky nezávislý, keďže je členom koaličnej SNS, a zároveň ani odborne spôsobilý na túto funkciu.

Šéf rezortu financií Peter Kažimír ohlásil svoj záujem kandidovať na post guvernéra NBS koncom novembra po tom, ako súčasný guvernér NBS Jozef Makúch oznámil odchod z funkcie.

Premiér Peter Pellegrini minulý týždeň oznámil, že navrhne Petra Kažimíra na post guvernéra NBS:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.