Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 16:43

Duálu by pomohla zmena financovania škôl

Zamestnávatelia chcú v duále viac žiakov. Žiadajú však pomoc od štátu.

Duálu by pomohla zmena financovania škôl
Zdroj: Pavol Funtál

Až 12 žiakov každý rok prijme do duálneho vzdelávania novozámocká firma Osram. Generáciu, ktorá odchádza do dôchodku, tak nahrádza nová, ktorá priamo vo firme štyri roky naberala skúsenosti. Príklad spoločnosti, ktorá vyrába žiarovky, a Strednej odbornej školy technickej zo Šurian, z ktorej žiaci pochádzajú, je však dnes skôr výnimka. Podľa zamestnávateľov by v systéme duálneho vzdelávania potrebovali viac žiakov, od štátu chcú masívnu kampaň a podporu.

Potrebujú viac ľudí

„Keď berieme prvákov, vieme, koľko ľudí nám prirodzene do dôchodku po tých štyroch rokoch odíde,“ vysvetľuje Radoslav Hatina, zástupca firmy Osram, spôsob, ako určujú počet študentov, ktorých vezmú do duálneho vzdelávania. Chlapci, ktorí v Šuranoch študujú odbor mechanik nastavovač, tak majú po skončení školy zabezpečenú prácu a firma vie, že bude mať dostatok odborných zamestnancov. Takto ideálne však systém duálneho vzdelávania všade nefunguje. Aktuálne je doň zapojených 3 971 žiakov. Projekt duálneho vzdelávania, na ktorý nám prispieva Európska únia, však má jasné zadanie, do roku 2020 v ňom musí byť 12-tisíc mladých ľudí. V hre je 33 milión

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.