Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 00:00

Štát sa už začína chystať na výmenu staviteľa Višňového

Diaľničiari hľadajú možnosti, ako prípadný nový tender čo najviac zrýchliť. Finálne slovo bude mať Brusel.

Štát sa už začína chystať na výmenu staviteľa Višňového
Zdroj: Pavol Funtál

Z výstavby diaľnice s tunelom Višňové sa stala kauza. Premiér, minister dopravy ani diaľničiari nie sú spokojní s prácou firiem Dúha a Salini Impregilo. Ak bude slovensko-talianske konzorcium meškať aj s februárovým zmluvným termínom, zo stavby ho donútia odísť.

Extrémne riešenie, o ktorom sa už pár mesiacov špekulovalo, môže priniesť ďalšie problémy. Nájsť zhotoviteľa na rozostavanú autostrádu totiž nie je jednoduché a nové verejné obstarávanie môže spôsobiť ešte väčší časový sklz. A ak sa úsek medzi Lietavskou Lúčkou a Dubnou Skalou nepodarí dokončiť do decembra 2022, Slovensko príde o eurofondy.

Zrýchlená výmena
Diaľničiari už pripravujú krízový scenár. Je totiž veľmi pravdepodobné, že februárový míľnik sa splniť nepodarí. Ak teda napokon príde k výmene zhotoviteľa, ráta sa s obchádzaním alebo zrýchľovaním nového verejného obstarávania. Zákonné možnosti, ako to urobiť, sa práve hľadajú, potvrdila pre HN po kontrolnom dni hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká. Na konci však bude krízový scenár potrebovať odobrenie Úradu pre verejné obstarávanie a Európskej komisie. Brusel totiž prispeje na diaľnicu 368 miliónmi eur z celkovej zmluvnej sumy 491 miliónov s DPH.


Spor

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.