Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 00:00

Stará gumáreň v Petržalke sa zmení na novú mestskú štvrť

Spoločnosť Matador development chce v Petržalke postaviť kancelárie, obchodné priestory, ale aj penzióny za 23 miliónov eur.

Stará gumáreň v Petržalke sa zmení na novú mestskú štvrť
Zdroj: Compass Architects

Hlavné mesto premení ďalšiu chátrajúcu priemyselnú zónu na obytnú štvrť. Po projekte Zwirn sa zmeny dočkajú bývalé gumárne Matador na okraji Petržalky. Firma Matador development predložila úradom zámer, ktorý počíta s rekonštrukciou pôvodnej haly a výstavbou troch bytových domov a dvoch penziónov. Celkovo má priniesť 124 bytov a 22 apartmánov. Kancelárie a obchodné priestory zaberú takmer 7-tisíc metrov štvorcových. Rekonštrukcia a aj výstavba sa má začať v septembri budúceho roka, pričom celkové náklady sa odhadujú na 22,8 milióna eur.V blízkosti železničnej stanice a Vienna Gate sa pripravujú ďalšie tri podobné rezidenčné projekty, ktoré by mali podľa informácií HN priniesť celkovo až 850 bytových jednotiek. „Ceny bytov sú aktuálne na úrovni okolo 2,7-tisíc eur za meter štvorcový pričom susediaca Matadorka predávala začiatkom roka 2017 ,len' za 2 040 eur za meter štvorcový,“ hovorí analytik Bencont Investments Jozef Prozbík.


Kompromis a nová mestská štvrť
Zámerom developera je zachovanie pôvodných výrobných hál, ktoré definujú celý architektonický koncept. O ten sa stará štúdio Compass. „Napriek tomu, že vlastník pozemku, spoločnosť PGA, má na haly búracie povolenie a so zachovaním nepočíta ani územno-plánovacia dokumentácia, je našou snahou zachovať charakter územia a haly bývalej smaltovne v maximálnom možnom objeme,“ upozorňuje spolumajiteľ štúdia Compass Architects Matej Grébert. „Chceli by sme vytvoriť územie s nezameniteľn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.