Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 00:00

Väčšina čitateľov HNonline: Stropovanie penzií ústavným zákonom odmietame

Poslanci sa rozhodli odložiť hlasovanie o penziách na januárovú schôdzu.

Väčšina čitateľov HNonline: Stropovanie penzií ústavným zákonom odmietame
Zdroj: Reuters

Zníženie penzií alebo výrazne väčší tlak na rozpočet. To sú očakávané dosahy stanovenia maximálneho veku odchodu do dôchodku. O jednej z najdôležitejších zmien v systéme za posledné roky poslanci diskutujú už mesiace. Strop 64 rokov chcú ukotviť priamo v Ústave. Diskusie prebiehajú aj o nižšom veku odchodu pre ženy.

Väčšina respondentov, zapojených v prieskume realizovaným použitím Kakadu.fm, pritom s takýmto postupom nesúhlasí. Presne 55 percent opýtaných. „Skorší dôchodok znamená menej odpracovaných rokov, a teda nižší dôchodok,“ vysvetlil pre HN ekonóm Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela.

So zákonom prišiel vládny Smer. Hlasovať o ňom mali poslanci už včera, nakoniec sa presunul na januárovú schôdzu parlamentu. Predkladatelia totiž nemali istotu, či v parlamente nazbierajú ústavnú väčšinu. Opozičná strana SaS a niektorí členovia Mosta-Híd sa už stihli vyjadriť, že návrh nepodporia. Smer a SNS sa tak musia spoľahnúť na podporu ĽS

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.