Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 09:55 Aktualizované dňa 07.12.2018 o 10:33

Rastieme rýchlejšie než česká ekonomika. Nezamestnanosť je na minime

Štatistický úrad informoval o makroekonomickom vývoji.

Slovenská ekonomika v treťom štvrťroku vzrástla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 1,1 percenta. V porovnaním s druhým kvartálom, kedy dosiahla medzikvartálneho rastu o 1,2 percenta, to znamená mierne zhoršenie.

Vyplýva to z dnešných údajov štatistického úradu, ktorý tak potvrdil svoj skorší odhad. Slovenská ekonomika tak ďalej rastie rýchlejšie než ekonomika česká.

Ekonomiku ťahal export 

V medziročnom porovnaní sa potom hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska zvýšil o 4,6 percenta, čo bol najlepší výsledok od posledného kvartálu 2015.

Hospodárstvo Slovenska v sledovanom období podporil export a tiež domáci dopyt, ktorý ťažil z klesajúcej nezamestnanosti a z rastu miezd.

Slovensko v 3. štvrťroku dosiahlo vyššie tempo rastu HDP než česká ekonomika, ktorá po spresnení dát vzrástla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,6 percenta, medziročný rast potom stagnoval na 2,4 percenta.

Platy sú nižšie ako v Česku

Priemerná mzda na Slovensku v treťom štvrťroku v medziročnom porovnaní vzrástla o 6,1 percenta na 992 eur.

Platy sú dlhodobo nižšie ako v Českej republike, kde priemerná mzda v treťom kvartáli vzrástla medziročne o 8,5 percenta na 1,218 eur.

Miera nezamestnanosti je na minime

Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa metodiky štatistického úradu klesla v sledovanom období na nové minimum 6,4 percenta zo 6,6 percenta v druhom štvrťroku.

Opäť sa znížil počet Slovákov, ktorí krátkodobo, čo znamená menej ako rok, pracovali v zahraničí alebo ktorí do zamestnania do cudziny pravidelne dochádzali.

Slovenské ministerstvo financií očakáva, že ekonomika tento rok vykáže rast 4,1 percenta. To by znamenalo zrýchlenie tempa z revidovaných 3,2 percenta vlani.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.