Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 11:45

Platy rástli pomalšie ako sa očakávalo. Najrýchlejší rast bol v Trnave

Priemerná mzda dosiahla 992 eur, rast je však menší ako sa očakávalo. Rast ekonomiky potiahol predovšetkým zahraničný a domáci dopyt.

Štatistický úrad dnes potvrdil, že platy na Slovensku naďalej rastú a cez letné mesiace si najviac polepšili ľudia v trnavskom kraji.

Oproti minulému roku im totiž nominálne mzdy vzrástli o viac ako sedem percent a v priemere si na výplatnej páske našli 952 eur. Celoslovenský priemerný plat bol však ešte vyšší a v treťom štvrťroku dosiahol 992 eur.

Ako skonštatovala makroanalytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová, mzdy reflektujú to, že voľnej pracovnej sily je stále menej, a aj keď je "tempo o niečo miernejšie ako v prvej polovici tohto roka, ale stále to predstavuje rázne tempo rastu."

Takmer tisícovú priemernú mzdu sme však dosiahli iba vďaka bratislavskému kraju. V ňom sú už tradične mzdy výrazne vyššie a v lete dosiahli viac ako 1200 eur. Žiadny iný kraj pritom nedosiahol úroveň celoslovenského priemeru. Najmenej zamestnávatelia platia aj naďalej v Prešovskom a a Nitrianskom kraji.

Čísla Štatistického úradu potvrdili aj predpokladaný rast hrubého domáceho produktu, ktorý v treťom kvartáli dosiahol 4,6 percenta.

​Najväčším ťahúňom bol domáci ako aj zahraničný dopyt. Investície však klesli vo všetkých odvetviach okrem verejného sektora.

Tam vzrástli o viac ako 11 percent a podľa Jany Iliťovej zo Štatistického úradu to bolo aj vďaka rôznym projektom realizovanými obcami, čo sa dá pripísať predvolebnému obdobiu, kedy je aktivita vyššia.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.