Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2018, 00:00

Richter pre HN o novom sociálnom balíčku: Vo výške materskej sme lídrami. Treba skôr riešiť rodičovský príspevok

Minister práce v rozhovore pre HNtelevíziu vyčíslil dopady avizovaného sociálneho balíka.

Smer na svojom sneme predstavil sociálne balíčky. Počas celej debaty sa k téme však nevyjadril minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. 

"Celé to bolo pred tým konzultované so mnou. To čo pán predseda deklaroval, bolo výsledkom spoločnej debaty," vysvetľoval Richter.

​Podľa jeho slov sú isté témy z avizovaného sociálneho balíčka stále otvorené. "Či budeme podporovať rodiny predĺžením materskej, alebo zvýšime rodičovský príspevok," popísal Richter s tým, že podľa neho je potrebné riešiť skôr rodičovský príspevok.

"My sme na špici Európskej únie, čo sa týka výšky materskej. Bol by som rád, keby tam nebol taký veľký pád," hovorí minister práce a sociálnych vecí.

Jeho cieľom je, aby si rodiny s malými deťmi mohli poradiť samy. "Som osobne presvedčený, že veľakrát musia pomáhať aj starí rodičia, ktorí na to majú," hovorí minister o nízkom rodičovskom príspevku.

Čo sa týka finančných dopadov na rozpočet, nemá minister obavy. "Je tam balík štyristo miliónov rezervy a to je určené presne na tieto účely," popísal minister.

"Ak by sa predlžovala materská na tých 52 týždňov, je to dopad nejakých 120 - 130 miliónov eur. Ak by sme radikálne, povedzme o sto eur, zvýšili rodičovský príspevok, bol by to dopad nejakých 150 - 160 miliónov eur," vyčísľoval Richter. 

Ministra práce sme sa pýtali aj na ďalšie témy, ktoré rezonovali straníckym snemom. Celý rozhovor si pozrite vo videu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.