Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2018, 00:00

Odvod zaplatia veľkí. Obrátili sa na Brusel

Osobitný odvod bude od budúceho roka platiť asi osem reťazcov. Andrej Danko za zákon bojoval mesiace, no vo finále zaň nehlasoval.

Odvod zaplatia veľkí. Obrátili sa na Brusel
Zdroj: Peter Mayer

Množstvo vznesených pripomienok, vnútorné nezhody koaličných strán, kampane obchodníkov a výstrahy odborníkov. Tak vyzerali posledné týždne pred schválením zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. Chvíľu sa mohlo zdať, že tieto aktivity padli na úrodnú pôdu.

Minulý štvrtok sa však 74 zo 136 poslancov rozhodlo, že k bankám, regulovaným podnikom a poisťovniam, ktoré už osobitné odvody platia, pribudnú aj obchodné reťazce. Tie na svoju reakciu nenechali dlho čakať. „Prostredníctvom externej advokátskej kancelárie sme sa obrátili na Európsku komisiu,“ povedal pre HN Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Národniari avizovali, že zákon by sa mal dotknúť ôsmich reťazcov. Odvod vo štvrtkovom hlasovaní podporila takmer celá koalícia, no paradoxne predseda parlamentu Andrej Danko nie. Podľa zistení HN za zákon z vlastnej dielne nakoniec nehlasoval kvôli technickej chybe na hlasovacom zariadení.


Zaplatia to zahraniční
Pôvodný návrh sa nepáčil niektorým koaličným poslancom. Tí deň pred schválením zákona do parlamentu doručili pozmeňovací návrh. Na jeho z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.