Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2018, 10:42

Opatrenia po problémoch vo Fukušime. Elektrárne získali peniaze na bezpečnosť jadrových zariadení

Za Európska investičná banka podpísal kontrakt jej viceprezident Vazil Hudák a za Slovenské elektrárne finančný riaditeľ spoločnosti Pedro Caňamero.

Opatrenia po problémoch vo Fukušime. Elektrárne získali peniaze na bezpečnosť jadrových zariadení
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Európska investičná banka (EIB) a spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) v pondelok v Bratislave podpísali zmluvu o poskytnutí úveru vo výške 60 miliónov eur na podporu zvýšenej bezpečnosti existujúcich jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach (EBO) a v Mochovciach (EMO).

Za EIB podpísal kontrakt jej viceprezident Vazil Hudák a za SE finančný riaditeľ spoločnosti Pedro Caňamero.

"Táto pôžička je zameraná predovšetkým na zlepšenie bezpečnostných opatrení v jadrových zariadeniach v elektrárňach Jaslovské Bohunice a Mochovce. Vychádza z právnych úprav, ktoré boli urobené hlavne po problémoch v jadrovej elektrárni Fukušima a ktoré sa premietli aj do Národného akčného plánu SR," povedal Hudák.

EIB týmto podľa Hudáka podporuje bezpečnosť jadrových zariadení v SR. "Myslím si, že je to dôležité nielen pre občanov SR, ale aj okolitých krajín. Je to taktiež výraz podpory tých zdrojov elektrickej energie, ktoré sú nízkouhlíkové a čisté, čo je aj súčasťou celkového zamerania EIB v rámci ochrany životného prostredia a zamedzenia klimatických zmien," podčiarkol.

"SE sú náš dlhodobý partner. Sme veľmi radi, že môžme pokračovať v spolupráci. Veríme, že do budúcnosti nájdeme ďalšie možnosti, ako túto spoluprácu rozšíriť," dodal viceprezident EIB.

EIB je banka Európskej únie poskytujúca dlhodobé úverovanie. Je jedinou bankou, ktorú vlastnia členské štáty EÚ. Viac ako 90 percent činnosti EIB sa zameriava na Európu, podporuje však aj vonkajšie a rozvojové politiky EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.