Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Beljajev nakupuje. Chce väčšinový podiel v indickej priemyselnej skupine

Popradská Tatravagónka sa chystá na veľký obchod. Plánuje kúpiť väčšinový balík akcií ázijského výrobného holdingu.

Beljajev nakupuje. Chce väčšinový podiel v indickej priemyselnej skupine
Zdroj: Oliver Ondráš - OLO

Pred tromi rokmi odštartovala popradská Tatravagónka útok na tretí najväčší železničný trh sveta. Fabrika na čele s vagónovým kráľom Alexejom Beljajevom vtedy v Indii vstúpila do strojárskej skupiny Jupiter Group. Tá zastrešuje výrobcu a opravovňu vozňov Jupiter Wagons a zlievareň železničných podvozkov Jupiter Alloys & Steel. Najväčší európsky výrobca nákladných vagónov z Popradu teraz v indickom ťažení pokračuje.

Najnovšie sa totiž spoločnosť Tatravagónka pripravuje na akvizíciu väčšinového balíka akcií indického výrobného holdingu Commercial Engineers & Body Builders Company Ltd. Vyplýva to z oznámenia z rokovania predstavenstva firmy so sídlom v meste Jabalpur, ktoré zaslalo burze cenných papierov National Stock Exchange of India. Dokument má redakcia HN k dispozícii.

Spoločnosť je kótovaná na indickom akciovom trhu, jej prvá verejná ponuka akcií sa uskutočnila koncom roku 2010. V augustovom rozhovore pre HN šéf Tatravagónky Alexej Beljajev potvrdil eminentný záujem o indického hráča, ktorého nemenoval. Chystanú transakciu však spoločnosť Tatravagónka nateraz nekomentuje. Detaily obchodu preto nie sú známe.

Spoločnosť Commercial Engineers & Body Builders Company Ltd od finančného roku 2012 až 2013 zápasí s existenčnými problémami a odvtedy jej tržby schudli takmer päťnásobne, čo vyústilo do nesplácania dlhov. Práve kopiace sa záväzky firmy voči financujúcim bankám a finančným inštitúciám vyústili do hľadania nových investorov, ktorí v podniku prevezmú od pôvodných majiteľov približne 55 percent akcií. Popradská Tatravagónka sa má podľa informácií HN na prevzatí majority podieľať.

Stavili na indický trh

Indická strojárska firma, o ktorú má Tatravagónka záujem, disponuje šiestimi výrobnými závodmi, z toho štyri má v meste Jabalpur. Jej produktové portfólio je široké – od železničných opravo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.