Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Minister Érsek dostane stovky miliónov navyše

Rezort už v roku 2015 podpísal rámcovú dohodu s bankou na prvú časť úveru vo výške 350 miliónov.

Minister Érsek dostane stovky miliónov navyše
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Ministerstvo dopravy dostane ďalšie stovky miliónov navyše. Od Európskej investičnej banky si zoberie úver, ktorým bude štát spolufinancovať eurofondové stavby.

Maximálna výška príspevku Bruselu je totiž 85 percent z ceny projektu a zvyšok musí doplácať štát. Pri súčasnom tempe výstavby na Slovensku je podľa rezortu náročné nájsť zvyšných 15 percent.

„Ako už nejaký čas poukazujeme, v prípade, že by sme mali financie, dokázali by sme zrealizovať aj viac dopravných projektov. Momentálne intenzívne rokujeme o presune peňažných prostriedkov z operačných programov, pri ktorých je predpoklad, že nedokážu vyčerpať svoju alokáciu,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek po podpise 319-miliónovej rámcovej zmluvy s investičnou bankou.

Rezort už v roku 2015 podpísal rámcovú dohodu s bankou na prvú časť úveru vo výške 350 miliónov. Celú sumu už zazmluvnili, ale zatiaľ nevyčerpali. Nová dohoda, ktorú podpísali včera, je v hodnote spomínaných 319 miliónov. Dohromady tak Slovensko dostane ako pôžičku necelých 670 miliónov eur.

Ministerstvo môže čerpať úver flexibilne podľa potreby, maximálne však v troch finančných prevodoch. Šéf rezortu Árpád Érsek sa neobáva, že by peniaze nedokázali využiť. Naopak, tvrdí, že v uplynulých rokoch „rozostaval Slovensko“ a projektov, ktoré čakajú na realizáciu, je neúrekom.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.