Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2018, 13:24 Aktualizované dňa 12.12.2018 o 17:48

Vláda odklepla sedem miliónov pre päť firiem, vytvoria stovky pracovných miest

  • Päť firiem, pre ktoré vláda schválila stimuly, investuje na Slovensku takmer 30 miliónov eur.
  • Časť z nich plánuje svoje investície realizovať v ekonomicky menej rozvinutých regiónoch krajiny.
  • Najvyšší stimul - vyše tri milióny eur - štát poskytne slovenskej divízii rakúskej skupiny Miba Sinter Holding.
  • Najviac pracovných miest - 239 - vytvorí talianska spoločnosť Intercable.

Sedem miliónov eur. Toľko investuje štát po včerajšom rozhodnutí vlády do piatich firiem, ktoré na revanš vytvoria 471 pracovných miest v rôznych kútoch Slovenska. „Tieto investičné projekty dosahujú výšku investícií v objeme asi 29 miliónov eur. Budú umiestňované v najmenej rozvinutých okresoch,“ potvrdil minister hospodárstva Peter Žiga na margo adekvátnosti podpory. „Z 90 percent nejde o priamu finančnú pomoc, ale o formu daňových úľav,“ upozorňuje Žiga.

Súčiastky aj pre Elona Muska

Štátna podpora má predovšetkým rozvíjať zamestnanosť v regiónoch. V priemere predstavuje pomoc takmer 15-tisíc eur na jedného zamestnanca. Jednou z firiem, ktorá sa dočká podpory štátu, je talianska spoločnosť Intercable.

Tá vybudovala svoju prevádzku v obci Kriváň neďaleko Detvy v hodnote 7,14 milióna eur a celkovo plánuje zamestnať 239 ľudí z celého regiónu. „V regióne pôsobíme takmer rok. Slovensko touto podporou ukázalo, že chce ísť cestou nových technológií, a taktiež, že téma elektromobilov bude pre Slovensko budúcnosťou,“ uviedla pre HN manažérka spoločnosti Andrea Sujová.

Predmetom výroby v Detve sú komponenty pre elektromobily, konkrétne vysokonapäťové zariadenia na prenos elektrickej energie z akumulátorov do elektromotorov. Firma na globálnom trhu v oblasti automotive obsluhuje aj giganty ako Tesla, Volkswagen, Audi, Mercedes či Fiat. Slovenská produkcia poputuje do známych a luxusných elektromobilov Audi E-tron, Mercedes EQC či Porsche Mission E. Na Slovensku bude spolupracovať s trnavskou výrobou automobilov PSA.

Stimuly pre slabšie regióny
Podporu získali aj menej rozvinuté časti Slovenska. Najvýraznejší stimul v rámci včerajšieho prerozdeľovania získal automotive výrobca Miba Sinter Slovakia z Dolného Kubína, a to 3,2 milióna eur formou úľavy na daniach. Firma produkujúca motory a prevodovky prinesie na Oravu 160 pracovných miest.

„Táto investícia má veľký zmysel hlavne v slabších regiónoch, dáva im šancu sa rozbehnúť. Po sk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.