Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2018, 17:45

Hygienici rozdávali na vianočných trhoch pokuty

Hygienici preverili pôvod surovín, spôsob ich skladovania, manipulovania s nimi a hygienickú úroveň podávania pokrmov.

Nefunkčné chladničky či obsluha bez ochranných rukavíc sú najčastejšími prehreškami a ich frekvencia klesá, konštatujú hygienici Úradu verejného zdravotníctva. Za posledné dni skontrolovali stovky stánkov na vianočných trhoch naprieč Slovenskom, nedostatky odhalili v šiestich percentách prípadov, čo je o dve percentá menej ako vlani.

„Na základe porovnania našich medziročných výsledkov kontrol vianočných trhov môžeme konštatovať, že tieto hygienické kontroly majú svoje opodstatnenie,“ hovorí hlavný hygienik Ján Mikas.

Výskyt mikróbov kontrolovali asi na stovke vzoriek, ich nadbytok hygienici zaznamenali v deviatich percentách. Za zistené pochybenia uložili na mieste 21 pokút v celkovej sume 1 397 eur. Jeden stánok s rýchlym občerstvením hygienici zavreli, pretože v ňom používali potraviny neznámeho pôvodu, ktoré boli navyše nevhodne skladované.

Stánok stojí tisíce eur
Najväčšie vianočné trhy sú tradične v uliciach bratislavského Starého Mesta. O 99 licencií, ktoré mesto ponúklo, bol medzi predajcami veľký záujem. A to aj napriek tomu, že denný nájom za stánok s občerstvením sa, v závislosti od veľkosti a polohy, pohybuje medzi 300 a 1 200 eurami.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.