Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2018, 11:33

Tvrdý brexit by ohrozil na Slovensku tisíce miest. Dôsledky sa podceňujú, tvrdí ekonóm

Brexit bez dohody by mal veľmi negatívny dosah aj na nemeckú ekonomiku, kam smeruje 23 percent slovenského vývozu.

Tvrdý brexit by ohrozil na Slovensku tisíce miest. Dôsledky sa podceňujú, tvrdí ekonóm
Zdroj: Reuters

Odklad hlasovania o brexitovej dohode v britskom parlamente zvyšuje pravdepodobnosť, že Veľká Británia odíde z EÚ bez dohody.

To by malo veľmi negatívny vplyv aj na ekonomiky členských krajín Únie vrátane Slovenska. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal člen predsedníctva Britskej obchodnej komory v SR Vladimír Vaňo.

"Dôsledky brexitu sa na Slovensku podceňujú. V tomto roku sa za tri štvrťroky podieľala Veľká Británia na slovenskom vývoze podielom päť percent. Po plnom spustení výroby automobilky Jaguar Land Rover možno očakávať, že sa zaradí v dôležitosti obchodných partnerov za Nemecko a Českú republiku. Z hľadiska dôsledkov brexitu bez dohody sme na tom podobne ako Česká republika. Tam je negatívny dosah na úrovni do jedného percenta HDP s tým, že viac ako desaťtisíc pracovných miest je v ohrození," upozornil Vaňo.

Brexit bez dohody by mal veľmi negatívny dosah aj na nemeckú ekonomiku, kam smeruje 23 percent slovenského vývozu.

Vaňo upozornil aj na iné riziko v budúcom roku, keď nastane termín odchodu Veľkej Británie z EÚ.

"Brexit prichádza v období spomaľovania ekonomiky v EÚ. V roku 2008 sa začala recesia ešte pred finančnou krízou. Šok z krachu banky Lehmann Brothers ju však výrazne prehĺbil a rozšíril. To by sa mohlo stať aj v roku 2019 pri neriadenom brexite," dodal Vaňo.

Po referende, ktoré sa v Británii konalo v júni 2016, Londýn vlani 29. marca oznámil svoj zámer opustiť EÚ iniciovaním článku 50. Lisabonskej zmluvy, podľa ktorého by mala Británia Úniu definitívne opustiť 29. marca 2019.

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej trvá na tom, že proces brexitu nemá v úmysle zastaviť a s ostatnými 27 členskými štátmi EÚ uzavrela predbežnú dohodu, na základe ktorej by Británia mala z Únie vystúpiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.