Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2018, 13:33

Miroslav Bödör: Fico si na večierku Bonulu urobil obraz o tom, že SBS nie sú len výpalníci

  • Norbert Bödör má byť podozrivý v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka zo sledovania novinárov.
  • Spomína sa ako šéf SBS Bonul, ktorej oficiálnym majiteľom však je jeho otec Miroslav Bödör.
  • Ten sa pre HN v januári 2018 vyjadril k podozreniam okolo Bonulu aj k špekuláciám, že firmu v skutočnosti vedie jeho syn. 
  • Prečítajte si celý archívny rozhovor s Miroslavom Bödörom.

Ste podnikateľ, ktorý nedáva rozhovory. Prečo ste napokon súhlasili?
Možno práve preto, že som rozhovory odmietal, sa objavilo v médiách príliš mnoho dezinformácií.

Ale uznáte, že komerčný úspech Bonulu vyvoláva otázniky?
Bonul je komerčná firma. Ako každá iná, aj ona sa snaží byť úspešná. Ja ako jej zakladateľ a majiteľ som zaujímavý teda predovšetkým pre konkurenciu. Tá si hľadá rôzne cesty, ako negatívne zhodnotiť firmu či jej majiteľa. Často sú vhodným prostriedkom aj médiá. Mám pocit, akoby tie v snahe o senzácie nevedeli či prehliadali, o čom Bonul vlastne je.

V minulosti bolo viac ako dvetisíc bezpečnostných agentúr, a koľko ich je dnes? Regulácia priniesla so sebou aj mnohé sekundárne konzekvencie v podobe rôznych praktík konkurenčného boja. Používajú sa rôzne nástroje. Riešil som, aby firma obstála v nových podmienkach zvyšovaním svojej profesionálnej úrovne, aby získala potrebné certifikáty či bezpečnostné previerky najvyšších stupňov, nie to, ako sa zbaviť konkurencie nezmyselnými legendami uverejňovanými v médiách.

Prečo ste sa vlastne rozhodli založiť si bezpečnostnú službu?
Ochranu objektov som si vyskúšal na základe ponuky od kamaráta na vlastnej koži na začiatku 90. rokov. Po týždni som si povedal, že predsa vytvoriť vlastnú a lepšie fungujúcu strážnu službu dokážem aj ja. Pochádzam zo šiestich detí, nežil som nadštandardne a nikto mi nič nedal. To bol hnací motor, ktorý ma motivoval. Všetci sme vtedy mali rovnakú štartovaciu čiaru a to platí aj dnes, hoci mnohí nad tým mávnu rukou.

V minulosti sa mnohé esbéesky spájali s podsvetím. Ohrozovali sa aj navzájom?
S tým som sa nestretol. Áno, je pravda, že nálepka SBS fungovala v minulosti aj pri firmách, ktoré sa zaoberali „výpalníctvom“ a podobnými praktikami. Tie však neposkytovali klasické či štandardizované bezpečnostné služby. Konkurencia pre nás to teda nebola.

Bonul sa spája s politikmi. Šéfujete firme, ktorá dostala zákazku od exministra Ľubomíra Jahnátka, s ktorým ste chodievali na poľovačky a váš syn je jeho sused.
S pánom Jahnátkom sa poznám od roku 1974. On bol predseda toho istého poľovníckeho združenia, ktorého som bol ja podpredsedom. Tak ako jeho poznám mnoho ďalších ľudí, ktorí boli či sú v politike. Dokonca nie je vylúčené, že aj z mojich ďalších priateľov či známych sa v budúcnosti stanú úspešní politici či ľudia, ktorí budú môcť ovplyvňovať veci verejné. Tak, ako ja neviem túto ich kariéru prognózovať či ovplyvniť, ani oni nevedia ovplyvniť tú moju. Mňa žiaden politik, žiaden funkcionár ničím neurobil, nemenoval. Bonul bol môj zámer, moja cesta, moje bremeno a ak chcete, tak aj môj úspech.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.