Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2018, 00:00

Poslanci prelomili Kiskovo veto o odvode

Po mesiacoch diskusií kontroverzný zákon o odvode pre obchodné reťazce z dielne Andrej Danka dostal zelenú.

Poslanci prelomili Kiskovo veto o odvode
Zdroj: Pavol Funtál

Parlament pri včerajšom hlasovaní odvod pre reťazce vo výške 2,5 percenta z čistého obratu opakovane schválil a prelomil veto prezidenta Andreja Kisku. Za návrh zákona hlasovalo 78 poslancov zo 135 prítomných, proti bolo 43 poslancov a hlasovania sa zdržalo 14 poslancov. Zákon teda získal o štyri hlasy viac ako pri predchádzajúcom hlasovaní a začne platiť od 1. januára.


Zákon z dielne Slovenskej národnej strany sa stretol s masívnym odporom nielen samotných obchodných reťazcov, ale aj opozičných politikov, odborárov a ekonómov. Vyčítali mu najmä to, že obchodníkov bude tlačiť do straty a tí budú následne musieť zvýšiť ceny, znížiť mzdy alebo bonusy zamestnancom či prepúšťať. V konečnom dôsledku tak podľa kritikov zákona klesne kúpyschopnosť obyvateľstva.


Čo bude ďalej
Obchodné reťazce majú po prelomení prezidentovho veta a opätovnom schválení osobitného odvodu z právneho hľadiska zúžený priestor na manévrovanie. „Ak by chceli siahnuť po koncepčnom riešení, tak sa núka možnosť ,napadnúť‘ predmetnú novelu na Ústavnom súde. Takéto konanie však nemôžu iniciovať bez pomoci iného subjektu, keďže návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov môže podať len úzky, Ústa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.