Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2018, 00:00

Kritický rok v agre bol predzvesť zmeny

Slovenskí poľnohospodári museli počas roka čeliť viacerým výzvam. Trápilo ich výnimočné sucho a nízka podpora štátu.

Kritický rok v agre bol predzvesť zmeny
Zdroj: Reuters

Rok 2018 bol pre slovenských poľnohospodárov skúškou. Problémy, s ktorými sa museli vysporiadať počas výnimočne suchého leta, by už čoskoro mohla začať riešiť nová Spoločná poľnohospodárska politika. Tá by mala okrem iného priniesť aj efektívnejšie prerozdeľovanie financií. „Poľnohospodári sa musia dočkať efektívnych, dlhodobých a transparentných systémových nástrojov na riadenie rizík,“ hovorí Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Farmárov trápilo počasie
Tohtoročné leto bolo nočnou morou nielen pre slovenských roľníkov. Na extrémne teploty a sucho doplatili viaceré krajiny Únie. Niektoré v júli avizovali, že im hrozí najslabšia úroda obilnín za posledných šesť rokov. Francúzi bojovali so silnými dažďami, Británia zažívala najhorúcejšie leto za posledných 40 rokov a v susednom Poľsku bolo suchom zasiahnutých až 66-tisíc fariem.


Lepšie to nebolo ani u nás. Problémy sa začali už na jar. Slovenský hydrometeorologický ústav vyhodnotil tohtoro

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.