Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2018, 00:00

Kritický rok v agre bol predzvesť zmeny

Slovenskí poľnohospodári museli počas roka čeliť viacerým výzvam. Trápilo ich výnimočné sucho a nízka podpora štátu.

Kritický rok v agre bol predzvesť zmeny
Zdroj: Reuters

Rok 2018 bol pre slovenských poľnohospodárov skúškou. Problémy, s ktorými sa museli vysporiadať počas výnimočne suchého leta, by už čoskoro mohla začať riešiť nová Spoločná poľnohospodárska politika. Tá by mala okrem iného priniesť aj efektívnejšie prerozdeľovanie financií. „Poľnohospodári sa musia dočkať efektívnych, dlhodobých a transparentných systémových nástrojov na riadenie rizík,“ hovorí Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Farmárov trápilo počasie
Tohtoročné leto bolo nočnou morou nielen pre slovenských roľníkov. Na extrémne teploty a sucho doplatili viaceré krajiny Únie. Niektoré v júli avizovali, že im hrozí najslabšia úroda obilnín za posledných šesť rokov. Francúzi bojovali so silnými dažďami, Británia zažívala najhorúcejšie leto za posledných 40 rokov a v susednom Poľsku bolo suchom zasiahnutých až 66-tisíc fariem.


Lepšie to nebolo ani u nás. Problémy sa začali už na jar. Slovenský hydrometeorologický ústav vyhodnotil tohtoročný apríl a máj za rekordne teplé mesiace, a to za celú históriu meraní. Teplom sa to však neskončilo. Problémom bol najskôr nedostatok dažďa, potom zase jeho nadbytok. Nerovnomerné rozdelenie zrážok počas leta malo vplyv ako na kvantitu aj na kvalitu jednotlivých poľnohospodárskych plodín.


Nadštandardná úroda
„Daždivé počasie negatívne vplývalo na kvalitu sladovníckeho jačmeňa a pšenice. Spomaľovalo aj priebeh žatvy,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.


Najskôr sa práve pre podobné indikátory zdalo, že nad tohtoročnou úrodou naši poľnohospodári naozaj iba horko zaplačú. Nakoniec to však nedopadlo tak zle, ako čakali. Už v októbri bolo jasné, že prvotné negatívne vyhliadky sa u nás nepotvrdia v plnej miere. Pšenica, raž, ovos, ale aj kukurica, zemiaky a cukrová repa. Štatistický úrad na jeseň odhadol, že týchto plodín bude viac nielen oproti vlaňajšku, ale v niektorých prípadoch dokonca aj v porovnaní s päťročným priemerom.

Málo ľudí
Bohatej úrode sa tešili aj ovocinári. Postupne však prichádzali na to, že pre nedostatok brigádnikov ju nebudú mať s kým pozbierať. S problémom im nepomohli ani vyhlásené samozbery. Takmer tretina uroden

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.