Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2018, 22:13

Žiga pre HN: Horná Nitra bude potrebovať diaľnicu medzi Trenčínom a Žiarom aj severo-južnú do Nitry

Pozície v kľúčových energetických podnikoch už nemáme tak silné, ako kedysi, hovorí v rozhovore pre HN minister hospodárstva Peter Žiga.

Termín konca podpory ťažby uhlia ste stanovili na rok 2023. Uhlie sa ale neprestane ťažiť. Naozaj to nešlo skôr?
Na úvod vás trošku opravím. Štát nedotuje ťažbu uhlia, štát dotuje výrobu elektrickej energie z tohto uhlia. Takže Hornonitrianske bane nie sú priamym poberateľom štátnej pomoci, ani ničoho podobného.


Áno, lenže biznis im funguje vďaka tomu, že vznikajú nejaké štátne dotácie.
Hornonitrianske bane dodávajú uhlie do nováckej elektrárne, novácka elektráreň z tohto uhlia vyrába elektrinu, ktorá je dotovaná. Ide rádovo asi o sto miliónov eur ročne. Rok 2023 vznikol na základe technických a hospodárskych podmienok, ktoré v danom regióne máme. Dobre viete, že celý tento systém vznikol ešte v roku 2005 za druhej Dzurindovej vlády. Vláda Roberta Fica v roku 2015 predĺžila tento všeobecný hospodársky záujem do roku 2030. To súviselo aj s otváraním nových úsekov v baniach a podobne. Medzitým nastala nová situácia, ku ktorej došlo aj z titulu toho, že Európska komisia má záujem dekarbonizovať celú energetiku v rámci novej energetickej politiky. A tlačí jednotlivé členské štáty, aby znižovali podiel fosílnych palív na výrobe elektrickej energie. Netlačí len nás, ale aj iné štáty, Poľsko, Nemecko, dokonca aj Veľkú Britániu, ktorá odchádza z Únie. Takýchto uhoľných regiónov je v celej Európe 41. Opatrenia, ktoré Európska komisia robí, sa tykajú aj ich.


Ale Horná Nitra je jednou z nich.
Áno a my chceme byť jeden zo štyroch pilotných projektov, kde by sme mali získať ďalšie peniaze. A tu sa vrátim k otázke ohľadom dátumu – roku 2023. Počúvame či už z radov opozície, analytikov či aktivistov, tretieho sektora, že by to malo byť skôr.

Napríklad v roku 2019, kedy by mali byť spustené Mochovce.
Boli už aj úvahy, že by to malo byť v roku 2015. My ale hovoríme, že to nie je také jednoduché. V Hornonitrianskych baniach pracuje 4200 ľudí, celý región je na tieto bane naviazaný. Nepriamo sa to týka aj ďalších 15-tisíc ľudí. Teda rodiny, ktoré súvisia s baníctvom, subdodávateľský priemysel, pretože niekto im varí, niekto im perie, dodáva pracovné potreby, vozí ich do práce. To je mnoho malých a stredných podnikov, ktoré sa podieľajú na tom, že v baniach sa niečo deje, niečo sa vyrába, oni na tom participujú. A my sa musíme postarať o celý tento región, nemôžeme vyhlásiť, že zo dňa na deň pôjde 4200 baníkov na dlažbu, čo následne zasiahne aj celý subdodávateľský reťazec.


A čo teda chcete spraviť?
Pripravili sme akčný plán, nazvime to riešenie pre Hornú Nitru, z dielne podpredsedu vlády Richarda Rašiho v spolupráci s ministerstvom hospodárstva. A budeme sa snažiť, prostredníctvom konkrétnych projektov, akým spôsobom tomu regiónu pomôcť, aby sme ľudí presunuli z banskej výroby na inú výrobu, preškoliť ich, nájsť im nový spôsob dopravy. Budeme potrebovať investície do infraštruktúry. Postaviť diaľnicu medzi Trenčínom a Žiarom nad Hronom, prípadne aj severo-južnú do Nitry. Ústup od uhlia zmení celý región. Budú potrební ďalší investori.


Akí napríklad?
V rámci projektu podpory rozvoja Hornej Nitry sme napríklad podporili investíciu Brose, prvá etapa prebehla, v druhej sa zamestná ďalších 400-500 ľudí. Spolu s eurokomisárom Marošom Šefčovičom, ktorý má túto agendu na starosti, diskutujeme o možnostiach využitia európskych peňazí na túto reštrukturalizáciu. Teda podporiť projekty zamerané na obnoviteľné zdroje energie, nájsť inovatívnych podnikateľov, ako napríklad slovenská firma GA Drilling, ktorá m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.