Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2018, 22:13

Žiga pre HN: Horná Nitra bude potrebovať diaľnicu medzi Trenčínom a Žiarom aj severo-južnú do Nitry

Pozície v kľúčových energetických podnikoch už nemáme tak silné, ako kedysi, hovorí v rozhovore pre HN minister hospodárstva Peter Žiga.

Termín konca podpory ťažby uhlia ste stanovili na rok 2023. Uhlie sa ale neprestane ťažiť. Naozaj to nešlo skôr?
Na úvod vás trošku opravím. Štát nedotuje ťažbu uhlia, štát dotuje výrobu elektrickej energie z tohto uhlia. Takže Hornonitrianske bane nie sú priamym poberateľom štátnej pomoci, ani ničoho podobného.


Áno, lenže biznis im funguje vďaka tomu, že vznikajú nejaké štátne dotácie.
Hornonitrianske bane dodávajú uhlie do nováckej elektrárne, novácka elektráreň z tohto uhlia vyrába elektrinu, ktorá je dotovaná. Ide rádovo asi o sto miliónov eur ročne. Rok 2023 vznikol na základe technických a hospodárskych podmienok, ktoré v danom regióne máme. Dobre viete, že celý tento systém vznikol ešte v roku 2005 za druhej Dzurindovej vlády. Vláda Roberta Fica v roku 2015 predĺžila tento všeobecný hospodársky záujem do roku 2030. To súviselo aj s otváraním nových úsekov v baniach a podobne. Medzitým nastala nová situácia, ku ktorej došlo aj z titulu toho, že Európska komisia má záujem dekarbonizovať celú energetiku v rámci novej energetickej politiky. A tlačí jednotlivé členské štáty, aby znižovali podiel fosílnych palív na výrobe elektrickej energie. Netlačí len nás, ale aj iné štáty, Poľsko, Nemecko, dokonca aj Veľkú Britániu, ktorá odchádza z Únie. Takýchto uhoľných regiónov je v celej Európe 41. Opatrenia, ktoré Európska komisia robí, sa tykajú aj ich.


Ale Horná Nitra je jednou z nich.
Áno a my chceme byť jeden zo štyroch pilotných projektov, kde by sme mali získať ďalšie peniaze. A tu sa vrátim k otázke ohľadom dátumu – roku 20

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.