Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2018, 00:00

Brigita Schmögnerová v HNtelevízii: V rozpočte je jeden výdavok, ktorý by som jednoznačne nemohla podporiť

  • S ekonómkou a bývalou ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou sme v HNtelevízii hodnotili prvý vyrovnaný rozpočet v histórii Slovenska.
  • Aké sú silné a slabé stránky zákona roka?
  • A ide o ľavicový rozpočet?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Slovensko je z pohľadu dlhu lepšie ako Nemecko. V štúdiu HNtelevízie to vyhlásila ekonómka a bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová, s ktorou sme sa rozprávali o štátnom rozpočte na rok 2019.

​V porovnaní s Nemeckom je Slovensko čo sa týka verejného dlhu o 14 percentuálnych bodov lepšie. "Čiže sme ešte lepší ako Nemci," skonštatovala Schmögnerová s tým, že pritom práve Nemecko je dôležitým propagátorom rozpočtovej zodpovednosti.

Upozorňuje však zároveň na skrytý dlh, pod čím sa napríklad rozumie potreba významných investícií na opravu ciest, modernizáciu vozového parku železníc či zásadné investície v zdravotníctve a školstve.

"Ale ešte jeden ďalší dlh, o ktorom sa takmer vôbec nehovorilo v týchto diskusiách o štátnom rozpočte a myslím, že je to veľká chyba, a to je súkromný dlh," pokračuje bývalá ministerka.

Ten podľa nej výrazne rastie. "A obidve zložky, či už je to v podnikateľskom sektore, ale ja sa teraz dotknem sektora domácností, kde ten nárast za posledné dva-tri roky je skutočne markantný a sú odhady, dneska je to zhruba 40 percent HDP, že pokiaľ by to tempo narastania dlhu domácností pokračovalo, tak čo nevidieť dosiahne sto percent HDP a otázka je, či je to v poriadku."

Vzhľadom k tomu, že ide o koaličnú vládu, nedá sa podľa nej o rozpočte na rok 2019 povedať, že je ľavicový. Vidí v ňom však jeden výdavok, ktorý by "jednoznačne nemohla podporiť". Ide o peniaze, ktoré idú na zbrojenie.

Viac sa dozviete vo videu vyššie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.