Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2018, 19:30

Matečná o kontrole europoslancov na Slovensku: Ani neviem, čo chcú kontrolovať

  • Europoslanci z výboru CONT sú na kontrolnej návšteve na Slovensku od 17. do 19. decembra.
  • Ich zámerom je preskúmať využívanie eurodotácií v agrosektore.
  • Delegácia navštívi východné Slovensko a potom sa presunie do Bratislavy.
Matečná o kontrole europoslancov na Slovensku: Ani neviem, čo chcú kontrolovať
Zdroj: Pavol Funtál

Ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná (SNS) nevidí dôvod na kontrolu využívania poľnohospodárskych dotácií na Slovensku z rozpočtu EÚ zo strany delegácie poslancov Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT).

Uviedla to v rozhovore pre TASR v pondelok večer po skončení prvej časti dvojdňového zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.

Europoslanci z výboru CONT sú na kontrolnej návšteve na Slovensku od 17. do 19. decembra. Ich zámerom je preskúmať využívanie eurodotácií v agrosektore.

Delegácia navštívi východné Slovensko (17. a 18.12.) a potom sa presunie do Bratislavy, kde má päťčlenná delegácia naplánované stretnutie s ministerkou Matečnou, predstaviteľmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry, zástupcami mimovládnych organizácií, investigatívnymi novinármi a tiež so špeciálnym prokurátorom.

"Niet sa čoho obávať," uviedla Matečná. "Tá kontrola poslancov z Európskeho parlamentu, ani neviem, čo chcú kontrolovať. Pretože ak si pozrieme problém štyroch žiadateľov na východe republiky, tí majú majetkovo-právny problém k pozemkom v prenájme, to nie je problém, ktorý rieši Pôdohospodárska platobná agentúra ani ministerstvo pôdohospodárstva. To je problém, ktorý patrí do gescie polície, prokuratúry a súdov," vysvetlila.

V tejto súvislosti ministerka nevidí dôvod na kontrolu z europarlamentu. Zdôraznila, že za jej pôsobenia ako šéfky agrorezortu, ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka stransparentnilo všetky procesy, ktoré bolo treba objasniť.

Dodala, že Pôdohospodárska platobná agentúra zverejňuje podpory, aj priame podpory, aj projektové podpory nad rámec slovenskej i európskej legislatívy a slovenská strana podľa nej komunikuje všetky opatrenia, ktoré vykonáva s Európskym dvorom audítorov a s Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF).

"Nevidím dôvod tejto kontroly, ale dobre. Prídu, prijmeme ich a budeme sa ich aj my pýtať na niektoré veci," upozornila Matečná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.