Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2018, 00:00

V roku 2019 dokončia tri úseky D1

Motoristi dostanú na budúci roku viac ako 28 kilometrov nových diaľnic. Necelých 60 kilometrov rýchlostných ciest zasa začnú stavať.

V roku 2019 dokončia tri úseky D1
Zdroj: Pavol Funtál

Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka
Dĺžka: 11,3 kilometra
Stavebné náklady: 426 miliónov eur

Na budúci rok sa podarí dokončiť jeden z problémových úsekov D1 pri Žiline. Úsek sa začína križovatkou diaľnic D1 a D3 pri Hričovskom Podhradí, zahŕňa tunely Ovčiarisko a Žilina a končí pri Lietavskej Lúčke. Táto časť D1 sa preslávila po tom, čo mala končiť v poli. Diaľničiari neskôr rozhodli, že sprejazdnenie úseku si počká na dokončenie nadväzujúceho privádzača od Žiliny. Tým vzniklo vyše ročné meškanie. Úsek spojazdnia pravdepodobne v polovici budúceho roka.

Privádzač Lietavská Lúčka – Žilina
Dĺžka: 2,6 kilometra
Stavebné náklady: 14 miliónov eur

Dôležitý privádzač plynulo napojí Žilinu na diaľničnú križovatku Lietavská Lúčka, kde sa po dokončení stretnú úseky Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka na západe a Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala na východe. S dokončením privádzača sa ráta v polovici roku 2019 a až do spojazdnenia D1 s tunelom Višňové bude konečným úsekom diaľnice pri Žiline. Od jeho dokončenia zároveň závisí aj uvedenie úseku Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka do prevádzky.


Budimír
Bidovce
Dĺžka: 14,4 kilometra
Stavebné náklady: 199 miliónov eur

Úsek vytvorí severnú časť diaľničného obchvatu Košíc. Prepojí križovatku Budimír, kde sa končí zatiaľ posledný dokončený úsek D1 v smere od Prešova, s križovatkou Bidovce v smere na Michalovce. Neďaleko Košíc bude nová D1 súčasťou križovatky Košické Oľšany, kde sa neskôr napojí rýchlostná cesta R4, ktorá vytvorí južnú časť košického obchvatu. Rozostavaný severný obchvat ušetrí podľa diaľničiarov motoristom až 14 minút cesty. Sprevádzkovať by ho mali bez meškania v decembri 2019.

Kriváň
Mýtna
Dĺžka: 9,1 kilometra
Stavebné náklady: 234 miliónov eur

Rých

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.