Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2018, 00:00

Cesty a diaľnice vďačia najmä európskym peniazom

Cesty a diaľnice vďačia najmä európskym peniazom
Zdroj: Peter Mayer

Výstavba ciest naráža podľa firiem na ťažkopádnu spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom. Aj napriek tomu sa zvyšuje zásluha infraštruktúrnych stavieb na celkovom rozmachu stavebníctva.

Medziročne totiž stúpa počet zákaziek aj ich finančný objem. Len v treťom kvartáli roku 2018 boli na inžinierske stavby vyhlásené zákazky vo vyše 3,5-miliardovom objeme. Aj vzhľadom na stimuly z Bruselu sa očakáva, že tento trend bude pokračovať. 

Veľkí hráči

„Pozemné stavby sú a budú dominantou, lebo sú záležitosťou súkromného sektora. My, čo sa zaoberáme inžinierskymi stavbami, sme závislí od Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest,“ povedal Vladimír Piták, regionálny riaditeľ spoločnosti HBH Projekt na Slovensku s tým, že Správa ciest nebola tento rok príliš aktívna vo vyhlasovaní tendrov. „Ale vo všeobecnosti sa na nedostatok zákaziek nemôžeme sťažovať, problémom je len to, koľko z nich sa nám podarí vyhrať,“ priznáva. Ceny za projektové práce podľa neho ťahajú dole veľkí hráči na trhu, pričom často ide o také sumy, ktoré podľa Pitáka už nie je reálne ani správne podliezať.


Podľa Kováčika sú rekordne nízke ponuky v tendroch záležitosťou nielen projektantov, ale aj stavebných firiem. A ide o zdravý jav. „Pokiaľ na trhu existujú aspoň štyria nezávislí konkurenti, je to dostatočný tlak na kvalitu aj cenu prác,“ tvrdí šéf stavbárskeho združenia. To, že všetky veľké projekty stavia malá skupina známych firiem, je podľa neho prirodzené a deje sa to aj v zahraničí. „Otázne totiž je, či sú malé firmy pripravené na veľké štátne zákazky. Mali sme tu pri diaľnici už taký experiment a nedopadlo to dobre,“ dodáva.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.