Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2018, 00:00

V stavebníctve firmy bojujú s úradmi

Krajina zažíva ekonomický rozmach a s ním prišiel aj stavebný boom, čo potvrdzujú aj dáta. Nie všetky firmy sa však zo situácie tešia.

V stavebníctve firmy bojujú s úradmi
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Na Slovensku sa opäť stavia vo veľkom. Krajina je posiata množstvom nových developerských projektov a o stavebnom boome svedčia aj dáta Štatistického úradu. Stavebná produkcia sa za medziročne za prvé tri kvartály roka 2018 zvýšila o necelých osem percent. Segment zažíva rozmach tak v počte novovznikajúcich stavieb, ako aj v modernizáciách a rekonštrukciách. K zvratu by nemalo prísť ani v najbližšom období. Podľa analytikov zo spoločnosti CEEC Research firmy očakávajú zachovanie rastu, pravdepodobne sa však bude znižovať jeho dynamika. Ak príde v roku 2019 k naplneniu podnikateľských prognóz, stavebný segment z hľadiska objemu produkcie zaznamená trojročný kontinuálny rast. Stane sa tak prvýkrát od krízy.

Pozitívnym signálom je tiež skutočnosť, že v stavebníctve neustále vznikajú nové pracovné miesta, zároveň sa dva roky za sebou darí zvyšovať mieru zamestnanosti a vlani stúpla prvýkrát od roku 2011 aj produktivita práce. Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavla Kováčika sa pod optimisticky pôsobiace štatistiky podpisuje najmä ekonomicky priaznivé obdobie. Dodáva však, že makrodáta ani zďaleka neodrážajú realitu celého sektora.


Firmy verzus štát

Keď podľa Kováčika stavebné firmy niečo vyčítajú štátu a samosprávam, tak sú to neúmerne dlhotrvajúce procesy – v mnohých prípadoch sa to začína už zdĺhavým verejným obstarávaním a jeho vyhodnocovaním, pokračuje to „nekonečným

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.