Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2022, 14:40

Omikron môže spôsobiť masívny výpadok zamestnancov. Firmy žiadajú skrátenie karantény

Zamestnávatelia od vlády požadujú, aby predstavila ucelený a efektívny plán, ako výrazne zvýšiť mieru očkovanosti obyvateľstva.

Omikron môže spôsobiť masívny výpadok zamestnancov. Firmy žiadajú skrátenie karantény
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov upozornili, že prichádzajúca vlna koronavírusovej pandémie spôsobená variantom omikron by mohla priniesť masívny výpadok zamestnancov.

Podľa zamestnávateľov by si mali nezaočkovaní platiť pravidelné testovanie sami a od vlády zamestnávatelia očakávajú ucelený a efektívny plán, ako výrazne zvýšiť mieru očkovanosti obyvateľstva, uviedla v stredu únia.

​Nová mutácia ochorenia COVID-19 už nárazovo ochromila viaceré zahraničné ekonomiky. "V podnikoch sa testuje, dodržiava sa delenie zamestnancov v rámci pracovných zmien, zamestnanci sú naďalej motivovaní k očkovaniu a dodržiavajú sa prísne hygienické opatrenia," zdôraznil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov, Martin Hošták.

Za kľúčový rizikový faktor v tejto súvislosti však považuje nízku mieru očkovanosti v mnohých regiónoch. Dlhodobo je to podľa neho problém predovšetkým v podnikoch na východe Slovenska.

"Väčšina zamestnávateľov sa pritom zároveň dlhodobo borí aj s akútnym nedostatkom zamestnancov, čo v kombinácii s možným masívnym nárastom pozitivity v pracovných kolektívoch môže pre zamestnávateľov znamenať úplné prerušenie výroby či uzatvorenie celého podniku," upozornil Hošták.

Zamestnávatelia v tejto súvislosti od vlády požadujú, aby predstavila ucelený a efektívny plán, ako výrazne zvýšiť mieru očkovanosti obyvateľstva. Taktiež, v prípade zachytenia pozitívneho zamestnanca požadujú skrátenie doby karantény. Zároveň zdôrazňujú, že pravidelné testovanie by si po čase mali hradiť neočkovaní zamestnanci na vlastné náklady.

"Zamestnanci majú od začiatku k dispozícii riešenie, ktoré im štát bezplatne poskytuje, a tým je očkovanie. Pokiaľ sa dobrovoľne rozhodnú ho nevyužiť, nevidíme dôvod, prečo ho majú hradiť ostatní kolegovia zo svojich daní a odvodov," dodal prezident únie, Miroslav Kiraľvarga.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.