Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2019, 00:00

Udalosť roka 2019: Mochovce

Uvedenie do prevádzky tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, predstavenie detailov miliardového akčného plánu pre hornú Nitru či zavádzanie nových pravidiel podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov do praxe. Toto všetko patrí k novinkám, ktoré by mali uzrieť svetlo sveta v roku 2019. HN vám prinášajú prehľad dôležitých míľnikov, ktoré sa očakávajú v nadchádzajúcom období.

Kastlík 1: Historický míľnik v jadre
Zlomovým momentom pre slovenskú energetiku bude v tomto roku uvedenie do prevádzky tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Naznačuje to pozornosť médií a najvyšších štátnych predstaviteľov, ktorú si projekt získal už vlani, ale i názor analytikov, ktorí Mochovce zhodne označili za očakávanú „udalosť roka“. „Rok 2019 môže byť skutočne historickým, ak dôjde k úspešnému spusteniu tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach,“ zhodnotil Jozef Badida, energetický analytik a právnik spoločnosti EpV. Projekt dostavby slovenskej atómky, ktorej cena sa v dôsledku mnohých omeškaní vyšvihla z 1,3 na 5,4 miliardy eur, v minulom roku zaznamenal viaceré zásadné pokroky, z ktorých najdôležitejším bola úspešná studená hydroskúška, koncom roka však opäť začal zaostávať. Ak všetko pôjde podľa plánu, tretí blok by mal začať vyrábať elektrinu už v lete.


Kastlík 2: Plán B pre hornú Nitru
Je len otázkou času, kedy Slovensko zavrie svoje uhoľné bane. Aby sa štát pripravil na dobu postbanícku, chystá masívne dotácie. Štát dotovanie baní v hornej Nitre stopne už v roku 2023 namiesto plánovaného roku 2030. Namiesto toho v apríli predstaví balík opatrení, ktorým chce tamojším ľuďom uľahčiť prechod na novú ekonomickú realitu. Na predstavu, Hornonitrianske bane Prievidza zamestnávanú tri tisícky ľudí. V praxi to bude znamenať, že štát v okresoch Prievidza a Partizánske zadotuje napríklad pestovanie paradajok či rozšírenie chovu sumčeka afrického. Ďalej sa podporí výstavba logistického centra biomasy alebo závodu na výrobu bioplastov, revitalizáciu banských areálov na účely cestovného ruchu, výstavbu baníckeho domova dôchodcov či niekoľko výsku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.