Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2019, 00:00

Udalosť roka 2019: Mochovce

Uvedenie do prevádzky tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, predstavenie detailov miliardového akčného plánu pre hornú Nitru či zavádzanie nových pravidiel podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov do praxe. Toto všetko patrí k novinkám, ktoré by mali uzrieť svetlo sveta v roku 2019. HN vám prinášajú prehľad dôležitých míľnikov, ktoré sa očakávajú v nadchádzajúcom období.

Kastlík 1: Historický míľnik v jadre
Zlomovým momentom pre slovenskú energetiku bude v tomto roku uvedenie do prevádzky tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Naznačuje to pozornosť médií a najvyšších štátnych predstaviteľov, ktorú si projekt získal už vlani, ale i názor analytikov, ktorí Mochovce zhodne označili za očakávanú „udalosť roka“. „Rok 2019 môže byť skutočne historickým, ak dôjde k úspešnému spusteniu tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach,“ zhodnotil Jozef Badida, energetický analytik a právnik spoločnosti EpV. Projekt dostavby slovenskej atómky, ktorej cena sa v dôsledku mnohých omeškaní vyšvihla z 1,3 na 5,4 miliardy eur, v minulom roku zaznamenal viaceré zásadné pokroky, z ktorých najdôležitejším bola úspešná studená hydroskúška, koncom roka však opäť začal zaostávať. Ak všetko pôjde podľa plánu, tretí blok by mal začať vyrábať elektrinu už v lete.


Kastlík 2: Plán B pre hornú Nitru
Je len otázkou času, kedy Slovensko zavrie svoje uhoľné bane. Aby sa štát pripravil na dobu postbanícku, chystá masívne dotácie. Štát dotovanie baní v hornej Nitre stopne už v roku 2023 namiesto plánovaného roku 2030. Namiesto toho v apríli predstaví balík opatrení, ktorým chce tamojším ľuďom uľahčiť prechod na novú ekonomickú realitu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.