Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2019, 00:00

Štátna prémia klesá, stavebné sporenie však stále láka

Od 1. januára prichádzajú do platnosti najvýraznejšie zmeny v stavebnom sporení.

Štátna prémia klesá, stavebné sporenie však stále láka
Zdroj: Marek Kmeť

Jeden z najtradičnejších finančných produktov na Slovensku je stavebné sporenie, ktoré ako jedno z mála je podporované aj štátom. Tento rok však patril aj najdiskutovanejším a od nového roku prichádza viacero zmien. Stavebné sporenie v dôsledku nových regulácií NBS v oblasti hypotekárnych úverov podľa finančných odborníkov nadobudlo oveľa zásadnejší význam pri riešení bytovej otázky. „V čase sprísňovania podmienok poskytovania úverov na bývanie je tento finančný systém pre mnohých klientov významným nástrojom na financovanie, respektíve dofinancovanie kúpy či rekonštrukcie nehnuteľností,“ tvrdí hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník. Podľa finančných odborníkov existuje predpoklad, že banky budú čoraz viac ľudí tlačiť, aby si našetrili pred čerpaním hypotéky aj vlastné prostriedky. „Štátom vynútené zmeny v stavebnom sporení vyvolali vlnu nevôle a ja sa obávam, že tento produkt najbližšie roky čaká neľahká situácia,“ argumentuje však finančný poradca Marcel Onufer z Financií v pohode.


Vyšší vklad, nižšie percentá
Najvýraznejšou zmenou je, že sa zadefinoval takzvaný maximálny zárobok. To znamená, že ak sporiteľ zarába viac ako 1 300 eur mesačne v hrubom, nebude mať nárok na štátnu prémiu.

Štátnu prémiu získa len ten, kto nezarobí viac ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Vzťahuje sa to na poskytnutie štátnej prémie za rok 2019, a to aj na „staré“ zmluvy uzavreté pred 1. januárom 2019. Na získanie maximálnej štátnej prémie bude po novom potrebný vklad zo súčasných 1 328 eur až 2 800 eur a maximálna výška štátnej prémie sa zvýšila zo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.