Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2019, 00:00

Štát spravil prvý krok k zrušeniu škaredého odvodu

Ministerstvo financií spravilo prvý krok k tomu, aby zrušilo odvod pre firmy v regulovaných odvetviach.

Štát spravil prvý krok k zrušeniu škaredého odvodu
Zdroj: TASR

„Škaredý odvod“, ktorý bol zavedený ako dočasná daň pomáhajúca vyrovnať sa s následkami finančnej krízy z roku 2008, by mal definitívne skončiť.

HN ako prvé priniesli informácie o zámere premiéra Petra Pellegriniho, podľa ktorého už odvod pre regulované odvetvie splnil svoj účel. „Ja chcem na budúci rok iniciovať, aby sme tento „škaredý odvod“ zrušili,“ priznal premiér Peter Pellegrini počas poslednej diskusie HNClubu ešte v decembri.

Teraz ministerstvo financií vydalo predbežnú informáciu, v ktorej avizuje prehodnotenie pravidiel. Zároveň vyzýva verejnosť, aby sa zapojila do debaty o tomto odvode. Ďalšie kroky sľubuje rezort v prvej polovici tohto roka.

Či pôjde o zrušenie alebo zmenu pravidiel, zatiaľ jasné nie je. „K detailom je nateraz predčasné sa vyjadrovať,“ reagovalo tlačové oddelenie rezortu financií na otázku, či to znamená úplné zrušenie odvodu, ktorý si vyslúžil prezývku „škaredý“. Najpravdepodobnejšia je však verzia, že ho štát zruší.


Ministerstvo tiež priznáva, že konať začalo na základe aktuálnych podnetov. Predbežná zhoda na zrušenie špeciálneho odvodu by bola aj vo vláde. „Zvýši to konkurencieschopnosť podnikov a slovenskej ekonomiky,“ reagoval hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano.

Desiatky firiem dúfajú, že prehodnotenie pravidiel bude nakoniec znamenať zrušenie odvodu. Generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková upozorňuje, že na zhoršujúce sa podmienky pre podnikanie v poisťovníctve z dôv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.