Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2019, 00:00

10 rokov eura: príloha HN silnejší rast aj väčší obchod

Slovensko síce rastie vďaka euru pomalšie, než sa čakalo, no vo väčšej či menšej miere profitujú z jednotnej meny všetci. Ekonomika, firmy aj ľudia.

10 rokov eura: príloha HN silnejší rast aj väčší obchod
Zdroj: Reuters

Ekonomika Slovenska rastie ročne o 0,17 percentuálneho bodu rýchlejšie, než by stúpala v prípade, ak by sme nezaviedli jednotnú menu, vypočítali analytici Národnej banky Slovenska. Centrálna banka pritom v roku 2006 analyzovala, ako ovplyvní euro domácu ekonomiku. Ich odhady vtedy hovorili o raste rýchlejšom o 0,4 až jedno percento. Euro tak nakoplo slovenské hospodárstvo menej, než sa pôvodne odhadovalo. Podpísala sa pod to však aj hospodárska kríza, ktorá nás zasiahla práve v čase, keď sme prechádzali z korún na novú menu. Hrubý domáci produkt sa vtedy prepadol u nás viac ako v iných krajinách eurozóny. Avšak v neskorších rokoch výrazne rástla napríklad produktivita práce.

Slovenskej ekonomike však pomohli aj rôzne štrukturálne reformy, ktoré so sebou priniesla príprava na euro. Na to, aby sme splnili kritériá na vstup do menovej únie, sme totiž museli prijať rôzne opatrenia, ktoré by zaručili dostatočnú fiškálnu disciplínu a udržali deficit verejných financií pod tromi percentami HDP. Ako poukázali analytici NBS, tieto opatrenia by boli možné aj bez prijatia eura, no boli by iba ťažko presaditeľné.

Ukrojilo zo ziskov bankám, no celkovo firmám významne pomohlo. Prechod na euro bol zaťažkávacou skúškou pre celé slovenské bankovníctvo. Len tri najväčšie banky na Slovensku hlásili tesne pred výmenou korún za eurá náklady v stámiliónoch korún. Napriek tomu si finančné domy napokon polepšili. „Euro prispelo k rastu e

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.