Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 00:00

V Mochovciach beží kľúčová skúška

Tretí blok atómovej elektrárne prechádza v týchto dňoch dôležitou skúškou. Jej priebeh chce osobne skontrolovať aj minister hospodárstva Peter Žiga.

V Mochovciach beží kľúčová skúška
Zdroj: Pavol Funtál

Kým mnohí si vo sviatočnom období medzi Vianocami a Novým rokom užívali dovolenkový režim, v areáli jadrovej elektrárne Mochovce sa nezaháľalo. Odštartovala totiž takzvaná horúca hydroskúška, ktorá je posledným testom techniky a bezpečnostných systémov pred tým, ako Úrad pre jadrový dozor vynesie rozhodnutie, či povolí zavážanie paliva a spustenie tretieho bloku.


Nábeh „trojky“ do pol roka
Horúca hydroskúška, ktorá v týchto dňoch v Mochovciach prebieha, bude trvať zhruba mesiac. Robí sa v niekoľkých etapách. Postupne sa vykonávajú tlakové a tesnostné skúšky reaktora, skúšky zariadení, bezpečnostných systémov aj vzduchotechniky či elektročastí, priblížili Slovenské elektrárne.


Tento zásadný test tretieho bloku odštartoval približne s mesačným omeškaním. Na priebeh testovania chce dohliadnuť aj vláda – minister hospodárstva Peter Žiga príde elektráreň osobne skontrolovať začiatkom tohto roka. Potvrdil to v rozhovore pre portál venergetike.sk. „Verím, že v roku 2019 sa už dočkáme spustenia tretieho bloku do prevádzky. Koniec druhého kvartálu budúceho roka vyzerá veľmi reálne,“ povedal.


Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.